7 dalykai, kuriuos kurtieji nori, kad žinotumėte

Pateikiame 7 dalykų, kuriuos kurtieji nori, kad girdintys žmonės žinotų, sąrašą.

 

Kurtieji ir neprigirdintys žmonės dažnai sulaukia gana keistų klausimų ir komentarų. Norėdami atsakyti į keletą jų, sudarėme 7 dalykų, kuriuos kurtieji nori, kad girdintys žmonės žinotų, sąrašą.

1. Skaityti iš lūpų nėra lengva!

Žmonės, kurie skaito iš lūpų, supranta tik apie 30 proc. jiems sakomos informacijos, o daug prasmės surenkama tik iš konteksto. Visi girdintys žmonės kalba skirtingai: vieni turi akcentus ar ūsus, o kiti kalbėdami nelabai judina burną, todėl nereikėtų manyti, kad kurčias asmuo gali visada skaityti iš lūpų. Bendraudami su kurčiuoju naudokite kitus komunikavimo būdus, pavyzdžiui, rašiklį ir popierių susirašinėjimui, surinkite tekstą telefone, taip pat nebijokite parodyti pirštu arba truputį pavaidinti.

2. Žmogaus kurtumas – ne žaidimas

Kurtieji nemėgsta, kai girdintieji iš kurtumo padaro „žaidimą“, pavyzdžiui, uždengia burną, kad patikrintų, ar kurtieji sugebės juos suprasti, arba šaukia „Ar tu mane girdi?“. Toks elgesys yra nejuokingas ir įžeidus, todėl taip nedarykite.

3. Nesijuokite iš gestų kalbos

Yra žmonių, kurie sako „O, aš moku gestų kalbą!“ ir tada parodo vidurinį pirštą – PRAŠOME TO NEDARYTI. Gestų kalba yra svarbi kurčiųjų kultūros dalis, pagrindinė kurčiųjų komunikacijos priemonė, tad nereikėtų iš jos šaipytis. Geriau sutikę kurčią žmogų paprašykite, kad jis pamokytų jus keleto svarbiausių, dažniausiai naudojamų ir tikrai naudingų gestų.

4. Ne visi kurtieji moka gestų kalbą

Įdomu, tačiau ne visi kurtieji ir neprigirdintieji moka gestų kalbą. 90 proc. kurčiųjų gimsta girdinčiųjų šeimose ir daugelis jų neturi galimybės augant mokytis gestų kalbos. Visi žmonės yra skirtingi: kai kurie gali nuspręsti, kad nenori mokytis gestų kalbos, o kiti gali bandyti mokytis jos vėliau – jau būdami suaugę.

5. Su kurčiuoju susitikite gerai apšviestoje vietoje

Pokalbis gerai apšviestoje vietoje kurčiajam ar neprigirdinčiam asmeniui labai padės suprasti, ką sakote. Bandymas užmegzti pokalbį silpnai apšviestoje ar tamsioje patalpoje, pavyzdžiui, bare, nebus labai sklandus. Bendraujant su kurčiuoju labai svarbu, kad asmuo aiškiai matytų jūsų lūpų judesius ir veido išraiškas. Taigi, jei kurtieji nemato jūsų veido, tikėtina, kad jie taip pat nesupras, ką sakote.

6. Visi kurčiųjų bendruomenės nariai yra skirtingi

Kiekvieno asmens klausos sutrikimas gali būti skirtingo lygio: asmuo gali būti visiškai kurčias nuo gimimo, gali būti neprigirdintis, taip pat apkurtęs. Ir nors žmogus yra neprigirdintis, kiekvieno girdėjimo lygis skiriasi – vieni girdi geriau, kiti silpniau. Taigi kalbant apie kurčiuosius galima vartoti terminus „kurčias“, „neprigirdintis“ ar „apkurtęs“, o tam, kad tinkamai parinktumėte žodį, kaip apibūdinti asmenį, geriausia yra jo paklausti!

7. Klausos trūkumas nereiškia gebėjimų trūkumo

Tai, kad kurčias asmuo negirdi, nereiškia, kad jis yra negabus ir neprotingas. Kurtieji ir neprigirdintieji yra visiškai pajėgūs gyventi kokybišką gyvenimą: jie gali vairuoti, dirbti, kurti šeimą, keliauti, mokytis ir t.t. Kurtieji gali daryti viską, ką gali girdintys žmonės, išskyrus vieną – kurtieji negali girdėti.

 

 

Šaltinis: 7 things deaf people want you to know

 

 

Kokia jūsų reakcija?

like
0
dislike
0
love
2
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0