7 naudingi patarimai, kaip bendrauti su kurčiaisiais

7 naudingi patarimai, kaip bendrauti su kurčiaisiais.

 

Bendravimas su kurčiaisiais kai kuriems gali tapti tikru iššūkiu. Tam, kad sutikus klausos negalią turintį asmenį žinotumėte, kaip bendrauti ir nepasimestumėte, pateikiame 7 patarimus, kaip tinkamai komunikuoti su kurčiaisiais ir neprigirdinčiaisiais.

1. Bendraudami su kurčiuoju visada palaikykite akių kontaktą.

Bendraudami stenkitės nenukreipti savo žvilgsnio į šalį, nesisukiokite ir neuždenkite savo burnos. Labai svarbu kurčiajam matyti ne tik jūsų akis, bet ir veido mimikas, lūpų judesius – visa tai padeda kurčiajam suprasti, ką jūs norite pasakyti.

2. Visada patikrinkite triukšmą aplinkoje ir apšvietimą.

Jei aplinkoje įjungtas televizorius, groja muzika ar yra kitų pašalinių garsų, kurie blaško jūsų dėmesį ir dėl to negalite susikaupti į pokalbį su kurčiuoju, išjunkite prietaisus arba išeikite į kitą patalpą.

Taip pat bendraudami su kurčiuoju nestovėkite priešais langą – įsitikinkite, kad jūsų veidas nėra šešėlyje,  o kurčiajam tiesiai į akis neplieskia saulė pro langą arba nešviečia stipri šviesa. Jūs abu vienas kitą turite matyti aiškiai.

3. Laikykitės atstumo.

Bendraudami su kurčiuoju neprieikite prie pat jo – atsistokite metro ar dviejų metrų atstumu nuo asmens, kad tarp jūsų būtų erdvės bendrauti gestų kalba arba laisvai galėtumėte bendrauti kita forma, pvz., susirašinėjant ar gestikuliuojant.

4. Bendraudami su kurčiuoju kalbėkite aiškiai ir ramiai.

Bendraudami su kurčiuoju nemurmėkite sau panosy, nerėkite kurčiajam į veidą ir nepersistenkite per daug artikuliuoti lūpų judesiais – visa tai iškraipo jūsų natūralią kalbėseną ir ne padeda, o sukelia daugiau komunikacinių nesusipratimų. Taip pat nesistenkite kalbėti pernelyg lėtai ar greitakalbe – su kurčiuoju bendraukite natūraliai, savo įprastu kalbėjimo tempu.

5. Kalbėkite vienas po kito.

Jei pokalbyje dalyvauja daugiau nei vienas asmuo, nekalbėkite visi vienu metu – kalbėkite paeiliui: palaukite, kol vienas asmuo pasisakys, tada kalbėkite jūs. Kai jūs baigsite kalbėti, leiskite kalbėti kitam. Tuomet, kai pokalbio dalyviai išklauso vienas kitą ir kalba pakaitomis, visi gali pamatyti ir išgirsti informaciją, dalyvauti diskusijoje, tinkamai išsakyti savo mintis. Taip parodoma pagarba vienas kitam ir kurtieji jaučiasi lygūs.

6. Jei reikia, pakartokite ar kitais žodžiais pasakykite savo mintis.

Kartais pasitaiko situacijų, kai kurtieji ne pilnai supranta, ką jūs norite pasakyti, todėl visada perklausia savo pašnekovo, prašo patikslinti, ką norima pasakyti. Nebijokite ir nepykite, jei kurčias asmuo jūsų paprašė pakartoti mintį. Pakartodami mintį vartokite kitus žodžius, paprastesnius, aiškesnius žodžius – tai gali padėti komunikuoti.

7. Nebijokite savo mintis užrašyti ar nupiešti.

Tokie bendravimo būdai kaip žodžių užrašymas, įvairių simbolių ar ženklų piešimas tiek ant popieriaus lapo, tiek ant smėlio ar telefone gali padėti jums tinkamai pasakyti savo mintį, kad kurčias žmogus jus suprastų. Taigi bendraudami su kurčiuoju nebijokite panaudoti įvairių komunikavimo būdų.

Ir neabejotinai vienas iš svarbiausių dalykų, kurį reikia atsiminti, yra toliau stengtis – net jei kurčias žmogus nesupranta, ką sakote pirmus kelis kartus, pasistenkite savo mintį pasakyti iš naujo. Kartais pasitaiko situacijų, kai girdintysis pasako savo mintį ar ją pakartoja, bet kurčiasis asmuo vis tiek nesupranta, tad pašnekovas neiškentęs numoja ranka „Ai, tiek to, nesvarbu“ ir nueina. Toks elgesys kurčiajam suponuoja, kad girdintysis jam sako: „Tu man nesvarbus“. Tad net jei reikia kelis kartus perfrazuoti ar net užrašyti, nupiešti savo mintį, nepasiduokite – stenkitės bendrauti su kurčiuoju.

Pirmai pradžiai, jūs galite išmokti lietuvių gestų kalbos abėcėlę arba pačius paprasčiausius, dažniausiai vartojamus bendraujant gestus. Trumpas pamokėles yra parengusi Lietuvos kurčiųjų draugija. Vaizdo įrašus rasite čia: TRUMPOS GESTŲ KALBOS PAMOKĖLĖS.

 

Šaltinis: 7 top tips for communicating with deaf people

 

 

Kokia jūsų reakcija?

like
0
dislike
0
love
1
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0