Galios ir kontrolės ratas

LKD pristato trumpų vaizdo įrašų ciklą apie smurtą prieš moteris artimoje aplinkoje. Trečioji tema – „Galios ir kontrolės ratas“.

 

Dažniausiai šeimoje patiriamas smurtas – tai ne vienkartinis agresijos protrūkio atvejis, bet pasikartojantis elgesys, vadinamas sisteminiu smurtu. Smurtautojas pasitelkia įvairias galios ir kontrolės taktikas, siekdamas įbauginti partnerę ir priversti paklusti jo valiai. Šių taktikų komplektas vadinamas „Galios ir kontrolės ratu“. Jis paaiškina sisteminio smurto pasireiškimą artimoje aplinkoje.

Galios ir kontrolės rato modelis buvo sukurtas remiantis JAV miestelio Duluth moterų, patyrusių savo vyrų smurtą, patirtimi ir atitiko visame pasaulyje smurtą patyrusių moterų patirtį.

Galios ir kontrolės rato viduje ratu išdėstytos aštuonios sisteminio smurto taktikos. Naudodamas vieną ar kelias jų, smurtautojas sistemingai stengiasi kontroliuoti partnerės mintis, įsitikinimus ir elgesį, siekia įbauginti. Kai asmuo, patiriantis smurtą, bando priešintis kontrolei, smurtautojas griebiasi fizinės ar seksualinės prievartos, kad susigrąžintų kontrolę.

Aštuonios dažniausiai smurtaujančių vyrų taikomos galios ir kontrolės taktikos prieš moteris:

1. BAUGINIMAI: vyras moterį baugina žvilgsniu, gestais ar veiksmais: daužo daiktus, gadina moters nuosavybę, žaloja augintinius, grasina ginklu ir pan.

2. EMOCINIS SMURTAS: vyras žemina moterį, niekina ją, verčia jaustis kalta, beverte, įžeidinėja, pravardžiuoja ir pan.

3. IZOLIAVIMAS: vyras kontroliuoja tai, ką moteris daro, su kuo susitinka, kur eina, taip pat riboja moters kontaktus, o tokį savo elgesį vyras teisina pavydu ir meile.

4. SAVOS KALTĖS NEIGIMAS: vyras neigia savo smurtinį elgesį, jis kaltina moterį, kad ji pati išprovokavo smurtą, be to, vyras mažina savo kaltę.

5. NAUDOJIMASIS VAIKAIS: vyras moterį verčia jaustis bloga mama, naudoja vaikus pranešimams jai perduoti, taip pat vyras grasina moteriai atimti iš jos vaikus ir pan.

6. GALIOS DEMONSTRAVIMAS: vyras elgiasi su moterimi kaip su tarnaite, vienas pats priima sprendimus, verčia moterį tenkinti visus jo poreikius ir pan.

7. EKONOMINĖ PRIEVARTA: vyras neleidžia moteriai dirbti, atima iš jos pinigus, verčia moterį jo prašyti pinigų, taip pat vyras nesako moteriai apie šeimos pajamas ir pan.

8. GRASINIMAI: vyras grasina pakenkti moteriai, palikti ją, grasina pats nusižudyti, grasina apskųsti moterį įvairioms institucijoms, verčia moterį užsiimti nelegalia veikla ir pan.

Tam, kad įrodytų savo galią ir kontrolę prieš moterį, smurtautojas gali pastoviai naudoti vieną, dvi, tris ar visas 8 išvardytas technikas. Vyro kontroliavimas, moters žeminimas baigsis tik tada, kai moteris pati pasiryš nutraukti smurtinius santykius.

 

 

Informacija parengta bendradarbiaujant su Moterų informacijos centru

 

 

Projektą finansuoja Neįgaliųjų reikalų departamentas prie SADM

 

 

Kokia jūsų reakcija?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0