Gamtoje tyko erkės - ką svarbu žinoti?

Šilti orai ypač palankūs erkėms veistis, dėl to didėja jų gausa, tad besilankantiems miškuose, parkuose ar kitose atvirose vietose svarbu neprarasti budrumo ir saugotis.

Lietuvoje erkės dažniausiai platina dvi ligas – erkinį encefalitą ir Laimo ligą. Erkės dažniausiai įsisiurbia į kaklą, pažastis ir kitas kūno vietas, parodytas iliustracijoje. Kasmet Lietuvoje registruojama iki 3 tūkstančių Laimo ligos ir iki 500 erkinio encefalito atvejų. Šiomis ligomis užsikrečiama įsisiurbus erkei, bet įdomu, kad kartais erkiniu encefalitu galima užsikrėsti ir vartojant nevirintą karvių arba ožkų pieną.

Erkinio encefalito pirmieji požymiai po užsikrėtusios erkės įsisiurbimo dažniausiai pasireiškia praėjus 2–3 savaitėms. Pradžioje juntami panašūs į gripo simptomus: galvos skausmas, nedidelis karščiavimas ir raumenų skausmai. Šie simptomai trunka apie savaitę. Po pirmosios ligos fazės ligonis pasijunta geriau ir tariamai pasveiksta. Po to maždaug trečdaliui užsikrėtusiųjų išsivysto antroji ligos stadija – nervų sistemos pažeidimai.

Būdingiausias Laimo ligos simptomas – besiplečianti raudona dėmė, atsirandanti praėjus 1–4 savaitėms po erkės įsisiurbimo. Praėjus kelioms savaitėms ar mėnesiams po raudonos dėmelės atsiradimo, žmogaus organizme pradeda vystytis nervų sistemos ir širdies sutrikimai.

Deja, kovojant su erkinio encefalito virusu, nėra jokio specifinio gydymo, todėl labai svarbu užkirsti kelią užsikrėtimui. Skiepai – efektyviausia erkinio encefalito profilaktikos priemonė. Skiepai ypač rekomenduojama žmonėms, kurie gyvena, dirba arba dažnai lankosi miškuose, parkuose, pievose.

Norint įgyti imunitetą nuo erkinio encefalito, žmogus turi praeiti skiepų kursą. Atlikus pirmą skiepą, po 1–3 mėn. reikia atlikti antrą skiepą, tada jau susidaro imunitetas, tačiau jo nepakanka – būtina trečia vakcinos dozė. Ji atliekama po 9–12 mėn. nuo antrojo skiepo. Vėliau, norint nuolatos palaikyti apsauginį imunitetą, reikia skiepytis kas 3–5 metus po vieną dozę.

Kitaip nei erkinio encefalito atveju, nuo Laimo ligos skiepų nėra, todėl šiuo atveju apsaugo tik bendrosios profilaktinės priemonės.

Kaip apsisaugoti nuo erkės įsisiurbimo?

  • Būnant gamtoje reikėtų vengti pamiškių ir aukštų žolių pievų, o jei tai neišvengiama, reikėtų apsivilkti šviesiais, ilgomis rankovėmis drabužiais, kurių rankogaliai gerai priglustų prie riešo, kelnių apačia taip pat turėtų būti gerai prigludusi prie kūno.
  • Galvą patartina apsirišti skarele arba užsidėti gerai priglundančią kepurę.
  • Drabužius geriausia apdoroti cheminiais purškikliais – erkes atbaidančiomis priemonėmis.
  • Grįžus iš miško, būtina nedelsiant apžiūrėti visą kūną, ypač paausius, kaklą, pažastis ir kitas kūno vietas, parodytas paveikslėlyje, kadangi erkės dažniausiai įsisiurbia šiose vietose.
  • Taip pat patartina nusiprausti po dušu ir persirengti kitais rūbais, o vilkėtus drabužius pakabinti saulėtoje vietoje, nes sausame ore erkės išgyvena labai trumpai.

Jeigu vis dėlto erkė įsisiurbė, ją reikia kuo greičiau ištraukti, tačiau negalima spausti erkės kūnelio ar tepti jo riebalais. Didžiausia rizika užsikrėsti Laimo liga yra tuomet, kai erkė išbūna įsisiurbusi 48 valandas, todėl svarbu ją kuo greičiau aptikti ir pašalinti: erkę reikia suimti pincetu kaip galima arčiau jos galvos ir pašalinti  staigiu judesiu truktelint nuo savęs. Negalima įsisiurbusios erkės sukioti į kairę ar į dešinę. Ištraukus erkę žaizdelę geriausia apiplauti vandeniu su muilu arba dezinfekuoti. Jeigu nepavyko pilnai pašalinti erkės ir liko galvutė, ją kaip svetimkūnį organizmas pašalins pats.

Ištraukus erkę reikia stebėti savo sveikatą. Jeigu erkės įkandimo vietoje atsirado paraudimas ar pasireiškė bloga savijauta, reikia nedelsiant kreiptis į gydytoją.

Parengta pagal Nacionalinio visuomenės sveikatos centro informaciją

Kokia jūsų reakcija?

like
5
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
1