Gimdos kaklelio vėžio prevencinė programa

Pasaulyje ir Europoje sausio mėnuo skirtas atkreipti visuomenės dėmesį į vieną dažniausių moterų onkologinių ligų – gimdos kaklelio vėžį ir jo prevenciją.

 

Gimdos kaklelio vėžys – tai liga, kuri neprasideda staiga. Ji vystosi ilgai, kartais tai trunka keletą – net dešimt ar dvidešimt – metų.

Lietuvoje gimdos kaklelio vėžys užima trečią vietą tarp naujų diagnozuotų onkologinių moterų ligų. Kasmet mūsų šalyje diagnozuojama apie 450 naujų ligos atvejų, daugiausiai 35-44 metų moterims. Kas savaitę dėl gimdos kaklelio vėžio Lietuvoje vidutiniškai miršta 5 moterys. Visgi net 80 proc. šia liga susirgusių moterų galėtų pasveikti, jei liga būtų pastebėta laiku ir kuo anksčiau būtų pradėtas gydymas.

Kaip pastebėti ligą?

Daugelis moterų nejaučia jokių simptomų ir net neįtaria, kad gimdos kaklelyje išsivystė ankstyvų stadijų vėžys, kol vėžys neišplinta į kitus audinius ar organus. Būtent todėl labai svarbu reguliariai atlikti onkocitologinius gimdos kaklelio tepinėlių tyrimus. Profilaktinė patikra ir pats tyrimas yra neskausmingi, be to, tai neužtrunka ilgai – vos 15–30 minučių.

Lietuvoje gimdos kaklelio vėžio prevencinė programa vykdoma jau 17-tus metus. Ši programa skirta moterims nuo 25 iki 59 metų (imtinai), kurios gali kartą per 3 metus pasitikrinti dėl gimdos kaklelio vėžio. Norint pasitikrinti, reikia kreiptis į savo šeimos gydytoją. Už paslaugą mokėti nereikia – visos išlaidos apmokamos iš valstybės biudžeto.

 

Nors nejaučiate simptomų, raginame visas moteris nelaukti ir reguliariai tikrintis savo sveikatą – ne tik sausį, bet ir visus metus. Kelių minučių tyrimas moteriai gali išgelbėti gyvybę.

 

Daugiau informacijos ČIA.

 

Parengta pagal VLK informaciją

 

 

Kokia jūsų reakcija?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0