Informacija dėl senelių namų pritaikymo kurtiesiems

Lietuvos kurčiųjų draugija pradėjo bendradarbiavimą dėl senelių namų pritaikymo kurtiesiems.

 

Jau daug metų Lietuvos kurčiųjų bendruomenės senjorai išreiškia poreikį, kad Lietuvoje atsirastų kurtiesiems pritaikyti senelių slaugos/globos namai. Remiantis užsienio valstybių praktika, kai kuriose šalyse yra vieni kurtiesiems pritaikyti senelių slaugos/globos namai ir į šias įstaigas priimami tik vyresnio amžiaus žmonės, turintys klausos negalią. Šiuose namuose visa aplinka pritaikyta pagal jų poreikius: darbuotojai moka gestų kalbą, įdiegtos šiuolaikinės technologijos ir kita poreikius atitinkanti aplinka.

Lietuvos kurčiųjų draugija (LKD) 2018–2019 metais keletą kartų susitiko su Lietuvoje veikiančiais kurčiųjų senjorų klubais, kurie buriasi kurčiųjų reabilitacijos centruose, ir pristatė idėją – Lietuvoje pritaikyti vienus slaugos/globos namus kurtiesiems. Tačiau tokia idėja palaikymo nesusilaukė, nes jei tokią įstaigą būtų nuspręsta pritaikyti Vilniaus, Kauno ar kitame mieste, tai Klaipėdos gyventojams reikėtų nukeliauti didelį atstumą, pakeisti aplinką, o jų šeimos nariai, artimieji ar draugai negalėtų dažnai aplankyti senjorų dėl atstumo. Diskutuojant paaiškėjo daugumos nuomonė – kurtieji senjorai norėtų, kad Lietuvoje senelių slaugos/globos namai būtų pritaikyti po vieną didžiuosiuose Lietuvos miestuose – Vilniuje, Kaune, Panevėžyje, Klaipėdoje, Šiauliuose.

LKD dėl šios idėjos įgyvendinimo ilgą laiką bendradarbiavo ir diskutavo su Lietuvos savivaldybių asociacija (LSA). Š. m. balandžio 19 dieną vyko nuotolinis susitikimas, kuriame dalyvavo LKD, LSA, didžiųjų miestų savivaldybių ir senelių slaugos/globos namų atstovai. Susitikimo metu diskutuota, kokių veiksmų reikia imtis, kad Lietuvoje turėtume penkis kurtiesiems senjorams pritaikytus senelių slaugos/globos namus – po vieną didžiosiose savivaldybėse.

 

Senelių slaugos/globos namai, kurie planuojami pritaikymui:

 

2021 metais vyks atskiri susitikimai – mokymai, kurių metu atstovus supažindinsime su lietuvių gestų kalba, kurčiųjų kultūra. Kviesime susitikimuose dalyvauti kurčiųjų reabilitacijos centrų ir Lietuvių gestų kalbos vertimo centro atstovus, kad šie papasakotų apie savo teikiamas paslaugas, ir kartu numatysime veiksmus, kaip galėtume bendradarbiauti, padėti vieni kitiems, siekiant kuo geresnio senelių slaugos/globos namų pritaikymo kurtiesiems.

Tikimės, kad jau 2022 metais Lietuvoje turėsime penkis senelių slaugos/globos namus, pritaikytus kurtiesiems senjorams.

 

Veikla įgyvendinama pagal projektą „Kurčiųjų organizacijų stiprinimas ir viešųjų paslaugų prieinamumo didinimas“, finansuojamą Nacionalinių nevyriausybinių organizacijų institucinio stiprinimo projektų programos lėšomis. LR Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, Socialinių paslaugų ir priežiūros departamentas.

 

LKD informacija

 

 

Kokia jūsų reakcija?

like
0
dislike
0
love
5
funny
0
angry
0
sad
0
wow
2