Internetinė prekyba ir vartotojų apsauga
Advokatė Marija Židonienė aiškina, kaip išvengti sukčiavimo internete atvejų ir neprarasti pinigų.
Dabar ypatingai populiaru daiktus, paslaugas pirkti internetu tiek iš elektroninių parduotuvių, tiek iš fizinių asmenų.
Internetinei prekybai tampant vis patrauklesnei bei patogesnei tiek pardavėjams, tiek ir pirkėjams, pastarieji vis dažniau susiduria su situacijomis, kuomet prisidengdami įprasta ūkine veikla – prekių pardavimu, veikia asmenys, siekiantys apgaulės būdu pasisavinti svetimą turtą.
Perkant prekes internetu, ypač – kai prekės perkamos iš fizinio asmens, labai svarbu yra surinkti kuo daugiau informacijos, kuri, kilus ginčui, galėtų tapti pirkimo aplinkybių įrodymais. Tokia informacija galėtų būti: pardavėjo internetinėje erdvėje patalpintas skelbimas, pardavėjo vardas, pavardė, kontaktiniai duomenys, pirkėjo ir pardavėjo susirašinėjimas, kuriuo buvo tartasi dėl prekių perdavimo ir apmokėjimo už prekę, banko sąskaitos išrašai, kuriuose būtų matoma kas ir kam pervedė pinigus už prekes, taip pat pirkėjo ir pardavėjo susirašinėjimas, kai prekės nebuvo pristatytos sutartu laiku ir/ar buvo atsisakyta grąžinti sumokėtus pinigus.
Patekus į nemalonią situaciją, tikrai nereikia tylėti, nes Lietuvos teismų praktika byloja, kad net ir esant nedidelei apgaulės būdu pasisavintai sumai, kalti asmenys yra surandami ir jiems skiriamos baudos.
Aptariamu atveju reikėtų su pareiškimu, pagal savo gyvenamąją vietą, kreiptis į policijos komisariatą bei pateikti visą turimą informaciją apie pirkimo aplinkybes. Prarasta suma, tokiu atveju, reikšminga kvalifikuojant veiką bei nustatant kaltam asmeniui kylančią atsakomybę. Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso numatyta, kad vagystė, sukčiavimas, turto pasisavinimas ar iššvaistymas užtraukia baudą nuo 90 iki 400 eurų. Jei apgaulės mastas didesnis, asmeniui gali grėsti ir baudžiamoji atsakomybė.
Taigi, jeigu su pardavėju taikaus situacijos sprendimo pasiekti nepavyksta, ar bandymai susisiekti yra ignoruojami, derėtų surinkti visą turimą su pirkinio pirkimu susijusią informaciją ir su pareiškimu kreiptis į policijos komisariatą.
LKD informacija
Vaizdo įrašas parengtas įgyvendinant projektą „Lietuvos kurčiųjų draugijos veiklos rėmimas 2023 metais“, kurį finansuoja Neįgaliųjų reikalų departamentas prie SADM.
Vertimą atliko Lietuvių gestų kalbos vertimo centras.