Ką daryti pačiam patyrus ar pastebėjus neapykantos nusikaltimą?
Informacija gestų kalba apie tai, ką daryti patyrus ar pastebėjus neapykantos nusikaltimą.
Neapykantos nusikaltimai ir neapykantos kalba yra nusikaltimas. Pagal Baudžiamąjį kodeksą, Lietuvoje už neapykantos kalbą numatoma bauda, areštas arba laisvės atėmimas.
Jums patiems ar jums matant įvykęs neapykantos nusikaltimas gali labai sutrikdyti, tačiau kiekvienas, tapęs liudininku, gali padėti nukentėjusiam asmeniui.
Ką būtina žinoti:
● Pirmiausia, svarbu užtikrinti savo ir nukentėjusio asmens saugumą, tad svarbu sustabdyti išpuolį ar nusikaltimą. Tai daryti patartina tik tuo atveju, jeigu jaučiatės saugūs. Jei ne – ieškokite pagalbos.
Pavyzdžiui, jei pastebime viešoje vietoje praeivių užpultą asmenį ir norime nubaidyti užpuolikus, galime tiesiog garsiai šaukti ar kitaip atkreipti dėmesį.
● Apie neapykantos kalbą arba neapykantos nusikaltimą būtina pranešti policijai numeriu 112, kad kuo greičiau atvyktų pagalba. Apie neapykantos nusikaltimą policijai pranešti gali bet kuris asmuo, žinantis apie nusikaltimą.
● Labai svarbu nepalikti nukentėjusio asmens vieno.
● Jei galite, užsirašykite visas įvykio detales, pasižymėkite kitus svarbius dalykus. O taip pat, jei turite galimybę, nufilmuokite ar nufotografuokite incidentą, įvykio vietą, pasižymėkite valstybinius automobilio numerius, jei buvo naudojamasi automobiliu.
● Įsidėmėkite aplink buvusius asmenis, kurie matė įvykį, pasižymėkite šių asmenų kontaktus. Visą surinktą informaciją pateikite policijos pareigūnams.
Šaltinis: Žmogaus teisių gidas
Vaizdo įrašų ciklas apie neapykantos kalbą rengiamas įgyvendinant projektą „Lietuvos kurčiųjų draugijos veiklos rėmimas 2023 metais“, kurį finansuoja Neįgaliųjų reikalų departamentas prie SADM.