Alimentai: kada juos galima prisiteisti ir kaip nustatomas jų dydis?
Advokatė Marija Židonienė aiškina, kada galima prisiteisti alimentus ir kaip nustatomas jų dydis.
Esant situacijai, kai vienas iš tėvų nemoka teismo priteisto išlaikymo vaikui, kartu su vaiku gyvenantis tėvas ar motina turi teisę kreiptis į teismą, priėmusį sprendimą dėl išlaikymo vaikui priteisimo, su prašymu dėl vykdomojo rašto išdavimo, kurio pagrindu gali būti pradėtas priteisto, tačiau nesumokėto išlaikymo išieškojimas.
Reikia pažymėti, kad įstatymas numato ir galimybę prisiteisti išlaikymo įsiskolinimą už paskutinius 3 metus. Taigi, jei asmenys gyvena skyrium ir asmuo, su kuriuo liko gyventi vaikas, negauna alimentų, galima kreiptis į teismą ir prašyti, jog būtų priteistas išlaikymo įsiskolinimas už praėjusį laikotarpį, bet ne daugiau nei už 3 metus.
Pagal praktiką, alimentų dydis nustatomas atsižvelgiant į vaiko poreikius bei abiejų tėvų turtinę padėtį, t. y., gaunamas pajamas ir turimą turtą. Šiuo metu priteisiant išlaikymo dydį taip pat atsižvelgiama į tai, kokia yra Vyriausybės nustatyta minimali mėnesinė alga. Dabar MMA yra 840 Eur, o atskaičius mokesčius – 633 Eur („į rankas“). Tai reiškia, kad kiekvienas iš tėvų, siekiant užtikrinti minimalius vaiko poreikius bei gyvenimo kokybę, turi skirti po 317 Eur.
Jei pagal teismo sprendimą tėvas ar motina nemoka alimentų, galima kreiptis į teismą ir gauti vykdomąjį dokumentą, o vėliau pateikti antstoliui vykdyti. Tuo atveju, jei antstoliui nepavyksta skolos išieškoti priverstine tvarka (t. y., jei sutuoktinis, nemokantis priteistų alimentų, neturi jokių piniginių lėšų, negauna darbo užmokesčio, taip pat neturi jokio turto, kurį realizavus būtų galima padengti skolą), vaikas, negaunantis išlaikymo, įgyja teisę gauti Vaikų išlaikymo fondo išmokas. 2023 m. vaiko išlaikymo išmokos dydis – 88,20 Eur.
Vaiko išlaikymo išmokas skiria, išmoka ir iš skolininkų išieško „Sodra“. Pasinaudojus šia galimybe, neišmokėta alimentų dalis iš skolininko toliau bus išieškoma kaip jo skola vaikams, o Vaikų išlaikymo fondo sumokėtos išmokos pavirs alimentų nemokančio vieno iš tėvų skola valstybei.
Baudžiamojo kodekso 164 straipsnis numato baudžiamąją atsakomybę vengiantiems pareigos išlaikyti vaiką pagal teismo sprendimą. Todėl kartu su vaiku gyvenantis vienas iš tėvų, susidūręs su tokiu vaiko tėvo ar motinos elgesiu, turi teisę kreiptis į policiją dėl ikiteisminio tyrimo pradėjimo.
LKD informacija
Vaizdo įrašas parengtas įgyvendinant projektą „Lietuvos kurčiųjų draugijos veiklos rėmimas 2023 metais“, kurį finansuoja Neįgaliųjų reikalų departamentas prie SADM.
Vertimą atliko Lietuvių gestų kalbos vertimo centras.