Kaip atpažinti smurtą artimoje aplinkoje?
LKD pristato trumpų vaizdo įrašų ciklą apie smurtą prieš moteris artimoje aplinkoje. Devintoji tema – „Kaip atpažinti smurtą artimoje aplinkoje?“.
Dažnai santykiuose kyla nesutarimų ar konfliktų – tai normalu, nes žmonių nuomonės kartais skiriasi ir reikia ieškoti kompromiso – bendro sutarimo, kuris tiktų tiek vyrui, tiek moteriai. Pilnaverčiuose santykiuose abu partneriai gali išsakyti savo nuomonę, priimti sprendimus ir būti savimi.
Priešingai yra smurtiniuose santykiuose. Smurtiniuose santykiuose vienas partneris dominuoja sąmoningai naudodamas fizinį, psichologinį, seksualinį ir ekonominį smurtą. Dažniausiai dominuoja vyras, o moteris patiria smurtą. Smurtas santykiuose yra nepriimtinas, nesvarbu, kokia buvo aplinkybė sukėlusi smurto protrūkį. Taip pat dėl smurto nėra kaltas asmuo, kuris patyrė smurtą. Negali būti aiškinama, kad smurtas kilo dėl alkoholio ar kitų psichotropinių medžiagų vartojimo. Taip pat smurto nepateisina stresas ar netinkamas nukentėjusiojo elgesys. Smurtas yra sąmoningai naudojamas tam, kad smurtautojas kontroliuotų ir manipuliuotų auka.
Yra santykių, kai moteris taip pripranta prie smurtinės situacijos, kad jos nebepastebi. Ji galvoja, kad jei muša, vadinasi, tai yra normalu. Dažnai moterys tiesiog nesuvokia, jog prieš jas naudojamas psichologinis ar finansinis smurtas.
Smurto artimoje aplinkoje požymiai:
- Vyras jus nuolat kritikuoja, šmeižia, tyčiojasi, žemina jus ir jūsų pasiekimus esant dviese ar prie aplinkinių žmonių.
- Vyras pavydi, kai susitinkate su savo draugėmis, draugais, pažįstamais, bendradarbiais ir kitais jūsų aplinkos žmonėmis.
- Vyras priima visus su jūsų gyvenimu susijusius sprendimus, nustato savo ir jūsų atsakomybes ir pareigas santykiuose.
- Vyras randa pasiteisinimą nuolat naudojamam psichologiniam, fiziniam, ekonominiam ar seksualiniam smurtui, pavyzdžiui: nuovargis darbe, finansinės problemos, apsvaigimas nuo psichotropinių medžiagų ir kt. arba vyras apskritai neigia smurtavimą.
- Vyras verčia jus jaustis kalta dėl to, jog jūs išprovokavote smurtinį jo elgesį.
- Po kiekvieno smurtinio epizodo vyras elgiasi lyg medaus mėnesio metu: teikia ypatingą dėmesį, dovanoja dovanas, prisiekinėja, jog smurtas daugiau nepasikartos, bet smurtas vėl kartojasi.
- Vyras nuolat tikrina jūsų buvimo vietą, nori žinoti kada su kuo susitinkate, kiek laiko ten būsite, kada grįšite namo.
- Vyras riboja jūsų bendravimą su artimaisiais, draugais, pažįstamais, siekia, jog bendrautumėte tik dviese.
- Vyras dažnai patiria nuotaikų svyravimus, pykčio metu praradus savitvardą daužo, mėto, gadina aplinkui esančius daiktus.
- Vyras konflikto metu stipriai paima jums už rankos, jus stumdo, mėto į jus daiktus, suvaržo arba apriboja jūsų laisvę ir naudoja agresyvų kontaktą.
- Vyras grasina sugadinti jūsų turtą, atimti vaikus, nuskriausti mylimus gyvūnus ar sutrikdyti jūsų sveikatą, nusižudyti ar kitaip sužaloti savo paties sveikatą.
- Vyras terorizuoja jus nepagarbiomis, grasinančiomis žinutėmis, skambučiais, elektroniniais laiškais, persekioja socialiniuose tinkluose.
- Vyras kontroliuoja visus finansus: jūsų uždirbamus pinigus, neleidžia jums dirbti, prašo atsiskaityti ir paaiškinti kiekvieną pirkinį.
- Vyras verčia jus santykiauti kada to nenorite, jums pavargus ar sergant, miegant, pasinaudojus jūsų bejėgiška būkle, prieš jūsų valią, reikalauja atkartoti pornografiniuose filmuose matytas scenas ir pan.
Visos išvardytos situacijos yra smurtiniai santykiai. Taip pat smurtinius santykius galima atpažinti ne tik pagal vyro elgesį, bet taip pat pagal tai, kaip moteris jaučiasi būdama su vyru santykiuose.
Smurto artimoje aplinkoje požymiai pagal moters savijautą:
- Moteris nuolat jaučia įtampą, nes nenori supykdyti savo vyro, todėl vengia kalbėti tam tikromis temomis.
- Moteris dėl santykių atsisako savo pomėgių, nebebendrauja su artimaisiais, draugais, stengiasi save izoliuoti ir bendrauti tik su savo antrąja puse.
- Būnant santykiuose moteris nuolat jaučiasi nuliūdusi, nelaiminga, keičiasi jos išvaizda, blogėja sveikata. Depresijos simptomai taip pat gali išduoti patiriamą smurtą.
- Moteriai gėda apie antrosios pusės veiksmus ir elgesį su ja pasakoti artimiesiems, draugams ar pažįstamiems bijant, jog jie nesupras ir pasmerks.
Visus šiuos požymius dažniau patiria mergaitės, merginos ir moterys, kurios dažniausiai tampa smurto artimoje aplinkoje aukomis.
Jeigu aukščiau paminėti požymiai tinka jūsų dabartinei situacijai, vadinasi, galbūt jūs gyvenate smurtiniuose santykiuose. Norite keisti savo situaciją ir palikti smurtinius santykius, tačiau bijote, nes nežinote, kas laukia ateityje? Nebijokite, išdrįskite kreiptis pagalbos į specialistus.
Informacija parengta bendradarbiaujant su Moterų informacijos centru
Projektą finansuoja Neįgaliųjų reikalų departamentas prie SADM