Kaip elgtis įvykus branduolinei avarijai?

Pradėjus veikti Baltarusijoje esančiai Astravo atominei elektrinei, gyventojai suskubo nerimauti – kaip būtų žmonėms pranešama, jei įvyktų branduolinė avarija, ir kaip reikėtų elgtis nelaimės atveju? Radiacinės saugos centras pateikia bendrą informaciją.

 

Visų pirma, Radiacinės saugos centras primena, kad Lietuvos Respublikos teritorijoje veikia Radiacinio pavojaus ankstyvojo perspėjimo sistema (trumpiau – RADIS stotys). Šių stočių paskirtis – stebėti radiacijos lygį Lietuvoje ir informuoti gyventojus apie jo pasikeitimus. Visoje Lietuvos teritorijoje išdėstytos 43 stotys matuojančios radiacijos lygį ore ir 3 stotys matuojančios Neries ir Nemuno vandens radioaktyvųjį užterštumą. Siekiant užfiksuoti galimą radiacijos lygio pokytį dėl galimos avarijos Baltarusijos atominėje elektrinėje, šalia Lietuvos sienos su Baltarusija, RADIS stočių tinklas yra sutankintas. RADIS stočių teikiamus duomenis nuolatos (24/7) stebi Radiacinės saugos centro specialistai. Šiuos duomenis  apie radiacijos lygį gali stebėti ir kiekvienas gyventojas, Radiacinės saugos centro interneto svetainės skiltyje, pavadinimu Radiacinis fonas Lietuvoje“.

Kaip žmonės būtų informuojami apie įvykusią nelaimę Astravo atominėje elektrinėje?

Jeigu Baltarusijoje įvyktų branduolinė avarija, Lietuvos gyventojai būtų perspėjami trumpaisiais perspėjimo pranešimais į mobiliuosius telefonus, garsinių sirenų signalais ir informuojami per Lietuvos nacionalinį radiją bei televiziją. Vietovėse, kur nėra sirenų ir galimybių panaudoti kitas perspėjimo sistemas, žmonės būtų perspėjami ir informuojami išsiunčiant policijos, ugniagesių, greitosios medicinos pagalbos ir kitų tarnybų transporto priemones.

Kaip elgtis gavus pranešimą apie branduolinę avariją?

Gavus signalą „Dėmesio visiems“, reikia nedelsiant eiti į pastato vidų arba likti pastato viduje, įsijungti Lietuvos nacionalinį radiją ar televiziją, išklausyti skelbiamą informaciją ir elgtis taip, kaip yra rekomenduojama.

Įvykus branduolinei avarijai, atsakingos institucijos įvertins avarijos galimą pavojų, meteorologines sąlygas (vėjo kryptis ir greitis, krituliai), kitas aplinkybes ir į tai atsižvelgus teiks rekomendacijas dėl apsaugomųjų veiksmų taikymo (slėpimosi, gyventojų evakavimo ar laikinojo perkėlimo, skydliaukės blokavimo stabiliojo jodo preparatais, maisto, geriamojo vandens vartojimo apribojimų ir kt.).

Gavus pranešimą apie įvykusią branduolinę avariją, reikia skubiai eiti į artimiausią pastatą, o esant patalpoje – nedelsiant uždaryti ir užsandarinti langus, vėdinimo angas ir išjungti oro kondicionavimo sistemas, kurios naudoja išorės orą. Būnant lauke nosį ir burną reikia uždengti nosine, šaliku ar bet kokia kita medžiaga, galinčia apsaugoti kvėpavimo takus. Tai padės sumažinti radioaktyviųjų medžiagų patekimą į organizmą. Grįžus iš lauko reikia atsargiai nusivilkti galimai radioaktyviosiomis medžiagomis užterštus drabužius, jų nepurtyti  ir nevalyti, sudėti į plastikinį maišą ir laikyti jį atokiau nuo žmonių bei gyvūnų. Jeigu turite galimybę nusiprausti, tuomet kuo skubiau tai reikia padaryti su muilu po tekančiu vandeniu arba kruopščiai nuvalyti atviras kūno vietas sudrėkintu rankšluosčiu ar drėgnomis servetėlėmis.

Įvykus avarijai Baltarusijos atominėje elektrinėje, aplinkoje pasklistų įvairių radionuklidų, taip pat ir radioaktyvusis jodas. Radiacinės saugos centras įvertinęs situaciją pateiks siūlymus, kurių pagrindu Sveikatos apsaugos ministerija rekomenduos vartoti stabiliojo jodo preparatus – kalio jodido tabletes. Jos vartojamos apsaugoti skydliaukę nuo žalojančio radioaktyviojo jodo poveikio. Laiku pavartojus tabletes, skydliaukė užblokuojama (prisotinama) stabiliuoju jodu ir taip apsaugoma nuo įkvėpto radioaktyviojo jodo kaupimosi joje ir sukeliamos žalos – šios liaukos vėžinių ir kitokių susirgimų.

Įvairioms žmonių amžiaus grupėms kalio jodido tablečių vienkartinė paros dozė yra:

  • naujagimiams iki 1 mėn., rekomenduojama vienkartinė dozė yra ketvirtis tabletės;
  • kūdikiams nuo 1 mėn. iki 3 metų, rekomenduojama vienkartinė dozė yra pusė tabletės;
  • vaikams nuo 3 iki 12 metų, rekomenduojama vienkartinė dozė yra viena tabletė;
  • vaikams nuo 12 metų ir suaugusiems, rekomenduojama vienkartinė dozė yra dvi tabletės. 

 

Radiacinės saugos centras dar kartą patikina, kad RADIS stočių teikiami duomenys yra nuolatos stebimi, todėl apie bet kokį gresiantį pavojų, susijusį su radioaktyviųjų medžiagų pasklidimu aplinkoje, gyventojus atsakingosios institucijos informuotų nedelsiant.

Įsidėmėkite – kuo geriau būsime informuoti, tuo tiksliau žinosime, kaip elgtis įvykus ekstremaliai situacijai, ir paprasčiau reaguosime į pavojų keliančią situaciją.

Daugiau informacijos apie pasiruošimą branduolinei avarijai galite rasti Radiacinės saugos centro internetinės svetainės skiltyje Ką reikia žinoti apie pasirengimą branduolinei avarijai? arba Radiacinės saugos centro Facebook puslapyje.

 

Radiacinės saugos centro informacija

 

Kokia jūsų reakcija?

like
0
dislike
1
love
1
funny
0
angry
1
sad
0
wow
0