Kaip šunys asistentai padeda kurtiesiems gyventi laimingesnį gyvenimą

Kaip girdintys šunys asistentai padeda kurtiesiems gyventi laimingesnį gyvenimą.

Kaip šunys asistentai padeda kurtiesiems gyventi laimingesnį gyvenimą

 

Šunys labai vertinami dėl gebėjimo girdėti garsus, kurių mes, žmonės, negirdime. Jie taip pat gali lengviau atskirti įvairius garsus, todėl jie yra puikūs šunys asistentai kurtiesiems žmonėms, perspėjantys mus apie garsus, svarbius mūsų saugumui ir gyvybei.

Pastaraisiais metais vis daugiau šunų dresuojami siekiant pagerinti kasdienį kurčiųjų gyvenimą. Jei esate kurčias ir galvojate įsigyti girdintį šunį arba pažįstate kurčią žmogų, kuriam būtų naudinga turėti šunį asistentą, šis straipsnis skirtas jums.

Kas yra girdintis šuo asistentas ir ką jis daro?

Svarbu atskirti šunis vedlius ir girdinčius šunis. Šunys vedliai yra tarnybiniai šunys akliesiems, padedantys pereiti gatvę ir orientuotis erdvėje. Girdintys šunys asistentai, taip pat dar vadinami „kurčiųjų ausys“, perspėja kurčiuosius apie tam tikrus garsus darbo vietoje, namuose ir viešumoje. Girdintys šunys asistentai yra išmokyti atpažinti įvairius garsus, apie kuriuos jie privalo pranešti savo kurtiesiems šeimininkams, pavyzdžiui, gaisro signalizaciją, telefono skambutį arba verkiantį kūdikį.

Kai kurie šunys yra dresuojami dvejopai: ir kaip girdintys šunys asistentai kurtiesiems, ir kaip šunys vedliai. Taip išdresuoti šunys gali tarnauti kompleksinę negalią turintiems kurtiesiems.

Kadangi lojimo kurtieji šeimininkai negirdi, girdintys šunys mokomi naudoti fizinį kontaktą, kad įspėtų žmones apie garsus. Jie paliečia letenomis arba baksnoja nosimi ir nuveda prie garso šaltinio. Skambant pavojų reiškiantiems garsams, šunys asistentai yra išmokomi specialių veiksmų, kurie nurodo grėsmę, pavyzdžiui, pabaksnoję nosimi, jie atsigula ant žemės.

Kokios šunų veislės tinkamiausios girdintiems šunims asistentams?

Daugelis šunų veislių turi savybių, reikalingų girdinčio šuns asistento darbui, tačiau kai kurios veislės yra tinkamesnės nei kitos. Geriausiai kaip šunys asistentai kurtiesiems tarnauja kokerspanieliai, kokerpudeliai, labradorai ir auksaspalviai retriveriai.

Tačiau visi girdintys šunys asistentai privalo turėti gerą temperamentą. Geras šuo pagalbininkas yra gyvas, trokšta fizinio prisilietimo ir meilės, bet paklūsta taisyklėms ir gali išlikti ramus stresinėse situacijose. Visgi, net jei šuo turi tinkamą temperamentą, šunims asistentams reikia reguliariai treniruotis, kad jų įgūdžiai būtų nuolatos ugdomi.

5 pagrindiniai girdinčio šuns asistento privalumai

Saugumas ir apsauga

Šunys įspėja savo šeimininkus apie įvairius garsus ir žmones, kurie, pavyzdžiui, šaukia juos vardu. Šunys asistentai gali pranešti apie įsijungusią dūmų signalizaciją namuose, veikiančią priešgaisrinę signalizaciją viešose erdvėse, durų skambutį, viryklės laikmatį, žadintuvą ir kt. prietaisus.

Pasitikėjimas savimi

Girdintis šuo asistentas padidina šeimininko nepriklausomybę ir mobilumą. Šunys yra ypač budrūs ir reaguoja į aplinką, suteikdami kurtiesiems užtikrintumo, reikalingo norint integruotis į visuomeninį gyvenimą. Be to, turint šunį asistentą dėmesys nukreipiamas nuo klausos praradimo į gebėjimą valdyti gerai dresuotą šunį, o tai suteikia papildomo pasitikėjimo, kai susipažįstama su naujais žmonėmis.

Draugystė

Ryšys tarp kurčiojo šeimininko ir girdinčio šuns asistento yra toks pat stiprus kaip ir bet kokie santykiai. Šuo asistentas yra geriausias kurčio žmogaus draugas. Turint šunį asistentą, sumažėja vienišumo jausmas, kuris dažnai kyla dėl klausos praradimo, taip pat keturkojis pagalbininkas padeda kovoti su depresija.

Socialinė integracija

Girdintys šunys asistentai yra tarsi socialiniai pagalbininkai, leidžiantys užmegzti ryšį su kitais žmonėmis ir taip padidinti socialinio bendravimo tikimybę. Niekada nereikia nuvertinti atsitiktinių kontaktų svarbos, pavyzdžiui, kai žmogus sustoja paglostyti šunį ir pabendrauti su jo šeimininku. Tai padeda sumažinti atskirties jausmą, kurį kurtieji dažnai patiria.

Pagerėjusi emocinė ir fizinė savijauta

Girdinčio šuns asistento buvimas šalia padeda numalšinti nerimą ir padidinti pasisveikinimų bei pokalbių su kitais žmonėmis skaičių ir kokybę. Šunys yra komforto šaltinis, todėl jų savininkai jaučiasi vertinami. Kitas girdinčio šuns asistento privalumas yra tai, kad privaloma jį kasdien vedžioti, todėl kurtieji šeimininkai yra priversti išeiti iš namų ir daugiau judėti.

Nors perspėjimas apie garsus gali būti pagrindinė priežastis įsigyti girdintį šunį asistentą, visgi didžiausia šių šunų teikiama nauda kurtiesiems yra jų draugystė, sumažinanti vienišumo jausmą ir suteikianti daugiau pasitikėjimo savimi, kad galėtume bendrauti su girdinčiu pasauliu.

 

Šaltinis: How hearing guide dogs help deaf people live happier lives

 

 

Kokia jūsų reakcija?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0