Kas planuojama 2021 metais?

Vyriausybė praeitą trečiadienį pritarė valstybės ir savivaldybių bei „Sodros“ biudžetų projektams, kurie bus teikiami Seimui ir lems, kaip gyvensime 2021 metais.

 

Socialinės apsaugos srityje svarbu žinoti, kad kitąmet augs vaiko pinigai, senatvės, netekto darbingumo, našlių ir našlaičių pensijos, minimali alga, nuo rugsėjo ketinama nemokamai mokyklose maitinti visus antrokus, šiek tiek ūgtels bazinis pareiginės algos dydis, tačiau mokesčiai ir įmokos nesikeis, išskyrus tuos, kurie susieti su minimalia alga.

Šie pokyčiai įsigalios, jeigu biudžetų projektams pritars Seimas ir prezidentas.

 

 

Kas planuojama vaikams ir šeimoms

VAIKO PINIGAI. Kitais metais vaiko pinigai padidės nuo 60 iki 70 eurų. Vaiko pinigai standartiškai mokami visiems vaikams nuo gimimo iki 18 metų arba gali būti mokami iki 21 metų, jeigu vaikas mokosi pagal bendrojo ugdymo programą, įskaitant ir besimokančius profesinio mokymo įstaigose, kai į mokymąsi įtraukta bendrojo ugdymo programa.

Papildoma išmoka vaikui, kuri skiriama vaikams su negalia, taip pat vaikams iš gausių ar nepasiturinčių šeimų, sudarys 41 eurą. Vadinasi, vaiko pinigai su papildoma išmoka neįgaliems, gausių ar nepasiturinčių šeimų vaikams sieks 111 eurų per mėnesį.

Gausi šeima yra tokia, kurioje auginami, globojami 3 ir daugiau vaikų. Nepasiturinčia šeima laikoma ta, kurioje vidutinės pajamos per mėnesį vienam šeimos nariui kitąmet neviršys 256 eurų, neįskaičiuojant pačių vaiko pinigų ir dalies darbo užmokesčio bei nedarbo socialinio draudimo išmokos.

 

 

NEMOKAMAS MAITINIMAS. Planuojama, kad nuo kitų metų rugsėjo mėnesio nemokamais pietumis savo ugdymo įstaigose vaišinsis ne tik vaikai iš nepasiturinčių šeimų, priešmokyklinukai ir pirmokai, bet prie jų prisijungs ir antrokai.

 

Kas planuojama dirbantiesiems

MINIMALI ALGA. Trišalei tarybai nesutarus tarpusavyje, Vyriausybė nutarė minimalų mėnesio atlygį didinti pagal Lietuvos banko pateiktas išvadas. Tai reiškia, kad minimali alga, kuri mokama tik už nekvalifikuotą darbą, turėtų didėti nuo 607 iki 642 eurų „ant popieriaus“. „Į rankas“ tai reikštų ūgtelėjimą nuo 447 iki 467 eurų, su sąlyga, kad asmuo nekaupia antroje pensijų pakopoje.

DARBO UŽMOKESTIS. Kitąmet turėtų šiek tiek paaugti darbo užmokestis valstybės tarnautojams, pareigūnams, valstybės ir savivaldybių biudžetinių įstaigų darbuotojams, politikams ir teisėjams, nes bazinis pareiginės algos dydis didinamas iki 177 eurų.

Mažiausiai uždirbantiems A, B ir C lygio pareigybių biudžetinio sektoriaus darbuotojams taip pat augtų minimalūs pareiginės algos koeficientai.

 

 

Kas planuojama pensininkams ir neįgaliesiems

PENSIJOS. Senatvės ir netekto darbingumo pensijos ateinančiais metais bus didinamos 7,17 proc. Toks indeksavimo procentas apskaičiuotas įvertinus septynerių kalendorinių metų darbo užmokesčio fondo pokytį. Tokiu pat lygiu bus didinama našlių pensijos bazė.

Skaičiuojama, kad vidutinė senatvės pensija su būtinuoju stažu 2021 metais pasieks 428 eurus, o vidutinė pensija – 404 eurus. Šiuo metu vidutinė senatvės pensija su būtinuoju stažu sudaro 399 eurus, o vidutinė pensija – 377 eurus.

Netekto darbingumo pensijas gauna gyventojai, kurie yra netekę 45 proc. ar daugiau savo darbingumo. Netekto darbingumo pensijos dydis skiriasi kas 5  darbingumo lygio procentinius punktus – didesnę negalią turintys žmonės gauna didesnes pensijas nei turintieji mažesnę negalią.

Netekto darbingumo pensijas gauna apie 172 tūkst. asmenų.

 

Kitos išmokos

Vyriausybei teikiant valstybės ir savivaldybių biudžetų projektus, kartu yra tvirtinami kitų metų socialinės paramos išmokų atskaitos rodikliai, nuo kurių priklauso gyventojams mokamos išmokos arba teisė į socialinę paramą. Planuojama, kad kitąmet bazinė socialinė išmoka sudarys 40 eurų, šalpos pensijų bazė – 143 eurai, tikslinių kompensacijų bazė – 120 eurų, valstybės remiamų pajamų dydis sieks 128 eurus.

Planuojamas minimalių vartojimo poreikių dydis kitais metais sieks 263 eurus.

 

 

Mokesčiai ir įmokos nesikeis

Kitąmet neplanuojama keisti jokių mokesčių ar socialinio draudimo įmokų nei dirbantiems pagal darbo sutartį, nei savarankiška veikla užsiimantiems asmenims, išskyrus įmokas ir išmokas, kurios susijusios su minimalia mėnesio alga.

Kaip žinoma, didėjant minimaliai mėnesio algai taip pat auga nedarbo socialinio draudimo išmokos.

 

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos informacija

Šaltinis: ČIA

Kokia jūsų reakcija?

like
0
dislike
0
love
1
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0