LKD atidaryta vadovų galerija

Oficialiai atidaryta naujoji LKD muziejaus ekspozicija – vadovų galerija.

LKD atidaryta vadovų galerija

 

Gegužės 4-osios – gestų kalbos pripažinimo kurčiųjų gimtąja kalba dienos – išvakarėse Lietuvos kurčiųjų draugijos (LKD) patalpose simboliškai atidaryta LKD vadovų galerija. Joje galima išvysti buvusių organizacijos vadovų - pirmininkų, pavaduotojų, prezidentų ir viceprezidentų - portretus, datuojamus nuo pat 1938-ųjų.

 

Simbolinėje LKD vadovų galerijos atidarymo šventėje dalyvavo esami ir buvę organizacijos prezidentai: Vytautas Pivoras, Kęstutis Vaišnora ir Vaida Lukošiūtė, viceprezidentas Mykolas Balaišis, buvusios pavaduotojos Svetlana Beniušienė ir Vanda Vaitkutė, LKD muziejaus savanorė Ramunė Buikauskienė ir kurčiųjų bendruomenės amžininkas Ramūnas Dovydėnas.

LKD vadovų galerijos sumanytojas ir autorius Mykolas Balaišis atidarymo metu prisipažino, kad surinkti buvusių vadovų nuotraukas buvo tikras iššūkis: „Deja, ne visos nuotraukos išlikę, kai kurios jų - labai prastos kokybės. Dėl to galerijoje išvysti galima ne visų buvusių vadovų veidus, tačiau stengėmės, kiek galėjome. Visgi džiaugiuosi, kad pavyko ištesėti kadencijos pradžioje duotą pažadą.“ - apie naują LKD muziejaus ekspoziciją kalbėjo jis.

 

 

Buvusi LKD pirmininko pavaduotoja Vanda Vaitkutė pasidžiaugė LKD muziejaus ekspozicijų svarba: „Nuostabu, kokių eksponatų čia galima rasti: ir pirmąjį „Akiračio“ numerį, ir informaciją apie kurčiųjų organizacijų įsteigimą, istorinius faktus iš kurčiųjų bendruomenės kultūrinio ir sporto gyvenimo! O dabar – dar ir vadovų galerija. Mums svarbu įamžinti žmones, kurie kūrė Lietuvos kurčiųjų draugiją. Ačiū Jums,“ – dėkojo ji, o taip pat priminė ir įdomų istorinį faktą.

„Lietuvoje iki 1972 metų kurtiesiems buvo draudžiama vairuoti. Tačiau trys aktyvūs bendruomenės nariai – Algis Galčius, Augustinas Zinius ir Ramūnas Dovydėnas – nenuleido ranką, nes noras sėsti prie automobilio vairo buvo stipresnis už visus draudimus. Surėmę pečius jie nepailsdami varstė atsakingų institucijų duris, kol galiausiai vargas atsipirko ir jų ryžto dėka nuo 1972 m. Lietuvoje kurtiesiems leista vairuoti lengvuosius automobilius.“ – pasakojo V. Vaitkutė.

LKD muziejaus savanorė, istorikė Ramunė Buikauskienė prisipažino, kad rinkti istorinę kurčiųjų bendruomenės medžiagą nėra lengva: „Norint rasti istorinius faktus, tenka praleisti ilgas valandas archyvuose, sklaidyti senų metraščių puslapius, tikrinti rastą informaciją, įrašus... O nuotraukų anksčiau niekas net nedarydavo, tad šiandien labai smagu matyti, kad, nors ne visų, bet bendromis jėgomis pavyko visgi rasti kai kurių LKD vadovų portretus,“ – pasidžiaugė R. Buikauskienė, o už pagalbą rengiant muziejaus ekspozicijas dėkojo savo dukrai Rasai Buikauskaitei-Kurzenkovei bei jai talkinusiam R. Dovydėnui.

 

 

Visi susirinkę pasidalino prisiminimais apie savo darbą Lietuvos kurčiųjų draugijoje, patirtus iššūkius ir pasiekimus, prisiminė jau iškeliavusius LKD vadovus, jų nuopelnus kurčiųjų bendruomenei ir vieningai sutarė - LKD muziejus itin svarbus, siekiant išsaugoti Lietuvos kurčiųjų bendruomenės istoriją.

 

Daugiau nuotraukų ČIA.

 

LKD vadovų galeriją apžiūrėti galima Šv. Kazimiero g. 3, Vilnius, II aukšte (koridoriuje priešais LKD muziejų).

 

LKD informacija

 

 

Kokia jūsų reakcija?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0