LR teismų sistema: apylinkės teismas

Advokatė Marija Židonienė aiškina, kas yra apylinkės teismas ir kada galima į jį kreiptis.

 

Iš viso Lietuvoje yra 12 apylinkių teismų. Apylinkės teismas yra pirmoji instancija, kuri nagrinėja baudžiamąsias, civilines, administracinių teisės pažeidimų bylas (pvz.: teisės vairuoti atėmimas, viešosios tvarkos pažeidimas ir pan.) įstatymų priskirtas šio teismo kompetencijai. Taip pat apylinkės teismo teisėjai atlieka ikiteisminio tyrimo teisėjo bei kitas apylinkės teismo kompetencijai įstatymų priskirtas funkcijas.

Apylinkių teismai nagrinėja civilinius ginčus susijusius su šeimos teise (pvz.: santuokos nutraukimas, tėvystės nustatymas, vaikų ir tėvų išlaikymas ir pan.), paveldėjimo teise (pvz.: testamento nuginčijimas, kai šalys mano, kad asmuo negalėjo sudaryti tokio testamento ir pan.), sutarčių teise (pvz.: buvo apgautas ir neturėjo tikslo sudaryti tokio sandorio, nes sutarčių sąlygos yra neprotingos), juridinių faktų nustatymo bylas (pvz.: nuosavybės įgijimas pagal įgyjamą senatį, termino atnaujinimas paveldėjimui priimti ir pan.).

Dažnas klausimas – kaip žinoti, į kurį teismą kreiptis?

Bendra taisyklė: ieškinys turi būti reiškiamas pagal atsakovo gyvenamąją vietą, t. y. to asmens gyvenamojoje vietoje, kuriam reiškiamos pretenzijos. Šias sąlygas labai aiškiai nurodo įstatymas. Tarkim, jei ginčas kilo dėl nekilnojamo turto pirkimo pardavimo sutarties, ieškinys bus reiškiamas nekilnojamo turto buvimo vietos apylinkės teismui; jei ginčas kilo dėl paveldėjimo ar dėl santuokos nutraukimo, ieškinys bus reiškiamas vieno iš sutuoktinių gyvenamosios vietos apylinkės teismui.

 

Vaizdo įrašas parengtas įgyvendinant projektą „Lietuvos kurčiųjų draugijos veiklos rėmimas 2022 metais“, kurį finansuoja Neįgaliųjų reikalų departamentas prie SADM.

Vertimą atliko Lietuvių gestų kalbos vertimo centras.

 

 

Kokia jūsų reakcija?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0