Mūsų žmonės rinkimuose
Šiemet mūsų šalyje vyko treji rinkimai: savivaldybių tarybų, prezidento ir Europos Parlamento bei referendumai dėl 12 ir 55 Konstitucijos straipsnių pakeitimo. Prezidento rinkimų turas ir rinkimai į Europos Parlamentą kurtiesiems buvo ypatingi, nes Lietuvos kurčiųjų draugija įdėjo daug pastangų, kad klausos negalios piliečiai taip pat būtų visaverčiai rinkimų dalyviai.
Susitikimas su VRK pirmininke L. Matjošaityte
Šiemet mūsų šalyje vyko treji rinkimai: savivaldybių tarybų, prezidento ir Europos Parlamento bei referendumai dėl 12 ir 55 Konstitucijos straipsnių pakeitimo. Prezidento rinkimų turas ir rinkimai į Europos Parlamentą kurtiesiems buvo ypatingi, nes Lietuvos kurčiųjų draugija įdėjo daug pastangų, kad klausos negalios piliečiai taip pat būtų visaverčiai rinkimų dalyviai.
Priminsime, kad Savivaldybių tarybų rinkimuose balsavimas vyko kovo 3 d. Lietuvos prezidentą rinkome gegužės 12 d. , o pakartotinis balsavimas vyko gegužės 26 d. Tądien rinkome ir atstovus į Europos Parlamentą bei išreiškėme savo nuomonę dėl 12 ir 55 Konstitucijos straipsnių pakeitimo.
LKD ėmėsi iniciatyvos, kad iki rinkimų ir jų metu mūsų žmonės gautų jiems reikalingą informaciją balsavimo klausimais. Bendradarbiaujant su gestų kalbos vertėjų centrais ir Vyriausiąja rinkimų komisija buvo nuspręsta, jog per rinkimus kurtieji galės pasinaudoti „Skype“ vaizdo skambučiu, kad iškilus neaiškumų susisiektų su gestų kalbos vertėju.
Balandžio 30 d. LKD prezidentas Kęstutis Vaišnora kartu su viceprezidentu Mykolu Balaišiu ir viešųjų ryšių komanda susitiko su VRK pirmininke Laura Matjošaityte ir diskutavo dėl aplinkos pritaikymo klausos negalios asmenims prezidento rinkimų metu. Diskusijoje dalyvavo ir Lietuvių gestų kalbos vertėjų asociacijos prezidentė Ramunė Leonavičienė. Ji iškėlė klausimą, ar kurtiesiems ir neprigirdintiesiems nebus kliūčių naudotis išmaniaisiais įrenginiais, norint susisiekti su vertėju, jeigu rinkimų metu kiltų klausimų, naudojantis „Skype“ programėle. Susitikime su VRK pirmininke taip pat dalyvavo ir LKJA viceprezidentas Arnoldas Matulis.
Rinkimų aplinkos pritaikymas kurtiesiems
Prieš rinkimus vykusius debatus transliavo Lietuvos nacionalinė televizija ir kiti kanalai. Jie buvo verčiami į gestų kalbą. Taip pat vyko du renginiai Klaipėdoje ir Kaune, ten debatai taip pat buvo verčiami į gestų kalbą.
Rinkimų metu ir kitą dieną po jų vyko spaudos konferencijos, jos buvo verčiamos į gestų kalbą. Spaudos konferencijos vyko gegužės 12-13 d. ir gegužės 26-27 dienomis.
Gegužės 26 d. S. Daukanto aikštėje vyko renginys, kuris LRT tiesioginės transliacijos metu buvo verčiamas į gestų kalbą.
Skatinant kurčiuosius aktyviai naudotis pilietine pareiga feisbuke buvo sukurta #LKD-BalsuokIrTu platforma. Ji leido stebėti kurčiųjų rinkėjų aktyvumą ir jų nuotaiką rinkimų metu.
Rinkimų stebėsena
Lietuvos kurčiųjų draugija buvo partnerė Lietuvos negalios organizacijų forumo (LNF) projekte „Inovatyvios priemonės žmonių su negalia bendruomenės aktyvinimui įsitraukti į viešojo valdymo procesus“. Projekto tikslas - organizuoti prezidento ir Europos Parlamento rinkimų bei referendumų dėl 12 ir 55 Konstitucijos straipsnių pakeitimo stebėseną. Mūsų organizacijos rinkimų stebėseną vykdė LKD prezidentas Kęstutis Vaišnora ir savanoriai – Donata Lukošienė, Vaida Lukošiūtė, Mykolas Balaišis. Turint įgaliojimus – VRK išduotą stebėtojo pažymėjimą, ji buvo vykdoma visoje Lietuvos teritorijoje. Iš viso buvo aplankytos 36 rinkimų apylinkės: vienuolika Kauno rajono apylinkių, šešiolika Kauno miesto apylinkių, trys Birštono miesto apylinkės, trys Panevėžio miesto ir dvi Panevėžio rajono apylinkės.
Dauguma rinkimų komisijos narių buvo informuoti apie aplinkos pritaikymą klausos negalios rinkėjams: apie galimybę per rinkimus kurtiesiems pasinaudoti „Skype“ vaizdo skambučiu, kad iškilus neaiškumų jie susisiektų su gestų kalbos vertėju. Tačiau ši informacija pasiekė ne visas rinkimų apylinkes. Buvo tokių, kurios nežinojo šios informacijos, tačiau susidūrusios su kurčiaisiais komisijos bandė pačios gestikuliuoti, susišnekėti lūpomis. Įdomu tai, kad dauguma komisijos narių reagavo teigiamai, bet buvo ir sutrikusių, išvydus klausos negalios stebėtojus, komunikuojančius su lietuvių gestų kalbos vertėjo pagalba per „Skype“ programą.
Tai buvo pirmi žingsniai dėl rinkimų aplinkos pritaikymo kurtiesiems. Šiais metais klausos negalios rinkėjai galėjo savo išmaniaisiais įrenginiais susisiekti su vertėju. Tačiau tikimasi, kad palaikant bendradarbiavimą ateityje rinkimų aplinkos pritaikymas tobulės, ir kurtieji nejaus komunikacijos trikdžio rinkimų apylinkėse.
Taip pat dalinamės LKD narės Vilma Karaliūnaitė asmenine patirtimi, kuri pirmą kartą balsavo ne namuose! Tai tik vienas iš laimėjimų, kuriuos pavyko padaryti per šiuos rinkimus. Dėkojame Vilma Karaliūnaitė, kad pasidalinote savo asmenine patirtimi ir džiaugiamės už Jus!
Kviečiame užpildyti anoniminę anketą, kurioje rasite ir temą apie LR rinkimų pritaikymą - Jūsų nuomonė mums svarbi! http://www.lkd.lt/…/id-lkd_naujienos-news-kvieciame_uzpildy…
Dėkojame visiems, kurie prisidėjo prie šių rinkimų įgyvendinimo ir kurčiųjų teisių užtikrinimo - balsuoti ir išreikšti savo valią!
Lietuvos Respublikos vyriausioji rinkimų komisija
Socialinės apsaugos ir darbo ministerija
Neįgaliųjų reikalų departamentas prie SADM
Lietuvos negalios organizacijų forumas
Šiaulių apskrities gestų kalbos vertėjų centras
Kauno apskrities gestų kalbos vertėjų centras
Klaipėdos apskrities gestų kalbos vertėjų centras
Panevėžio Gestų Centras
Vilniaus apskrities gestų kalbos vertėjų centras
Susitikimas su VRK pirmininke L. Matjošaityte