Pasaulio kurčiųjų naujienos I Kurčiųjų žinutė jums #DeafEnough
Pasaulio kurčiųjų bendruomenės nariai siunčia žinutę likimo draugams - kartu galime įveikti sunkumus, nes mes visi esame kurtieji, nepaisant kurtumo negalės skirtumų. #DeafEnough
Nepaisant daugumos žmogaus teisių iniciatyvų bei teisės aktų, kuriose nuolat kalbama apie kovą su diskriminacija, lygybės įtvirtinimą įvairiose gyvenimo srityse, diskriminacija vis dar yra opi nūdienos problema. Diskriminacijos pagrindų esti daugybė: žmonės skirstomi pagal rasę, tautybę, kalbą, kilmę, socialinę padėtį, tikėjimą, įsitikinimus, pažiūras, amžių, lytinę orientaciją, negalią, etninę priklausomybę, religiją. Kurtieji yra priskiriami vienai socialiai pažeidžiamiausiai visuomenės grupei – neįgaliesiems, ir dėl savo turimos negalios susiduria su daugybe diskriminacijos apraiškų.
Klausos negalią turintys asmenys dažnai sulaukia neigiamos visuomenės reakcijos ir vertinimo dėl negebėjimo pilnai girdėti. Diskriminacija kurčiųjų atžvilgiu vadinama audizmu (plačiau apie tai skaitykite ČIA) ir ji pasireiškia įvairiose gyvenimo sferose. Nors priimta manyti, kad kurčiuosius diskriminuoja tik girdinčioji visuomenės dalis, tačiau tai – klaidinga nuomonė.
Kurtieji, neprigirdintieji, apkurtusieji ar nešiojantys kochlearinius implantus asmenys taip pat yra diskriminuojami, žeminami kitų klausos negalią turinčių asmenų. Ši diskriminacija pasireiškia asmenų skirstymu į „kurčiuosius“ ir „ne kurčiuosius“. Pastebima, jog neprigirdintieji, apkurtusieji, o ypač kochlearinius implantus turintys asmenys yra priskiriami „ne kurčiųjų“ grupei. Kitaip sakant, jie yra atskiriami nuo kurčiųjų bendruomenės.
Dėl neigiamo visuomenės požiūrio ir sistemingo atskyrimo nuo bendruomenės nukenčia asmens savivertė, prarandamas identitetas. Nuolatinis engimas gali sukelti psichologines problemas, depresiją, kitas ligas. Dėl patiriamos diskriminacijos daugėja savižudybių skaičius. Jėgų įveikti sunkumus suteikia artimiausių žmonių, palaikančių bendruomenės narių palaikymas.
Pasaulio kurčiųjų bendruomenės nariai siunčia žinutę likimo draugams – kartu galime įveikti sunkumus, nes mes visi esame KURTIEJI, nepaisant kurtumo negalės skirtumų. Anot jų, nesvarbu, ar asmuo augo kurčiųjų šeimoje, ar girdinčiųjų šeimoje, lankė bendrojo lavinimo ar kurčiųjų mokyklą, yra visiškai kurčias ar neprigirdintis, o gal nešiojantis kochlearinį implantą, yra puikiai įvaldęs gestų kalbą arba tik pradeda jos mokytis – visi klausos negalią turintys asmenys yra lygūs tarpusavyje kurtieji, kurie puoselėja bendrą kalbą, kultūrą ir bendrystę.
Lietuvos kurčiųjų draugija prisideda prie iniciatyvos ir ragina bendruomenės narius mažinti diskriminacijos apraiškų kurčiųjų tarpe. Taip pat primename: jei susidūrėte su diskriminacija, patiriate psichologinių problemų, nedelskite – kreipkitės dėl nemokamos psichologinės pagalbos gestų kalba. Daugiau informacijos apie paslaugą rasite ČIA.
LKD informacija