Pasaulyje plinta beždžionių raupai: ką verta žinoti?

Ką žinome apie beždžionių raupus: koks tai virusas, pagrindiniai simptomai, plitimo būdai.

 

Pastaruoju metu beždžionių raupų virusas plinta Europoje, taip pat JAV, Australijoje, Kanadoje ir Izraelyje. Kas yra beždžionių raupai ir ką reikėtų apie juos žinoti?

Kas tai?

Beždžionių raupai – tai virusas, kuris pirmą kartą buvo atrastas 1958 m. beždžionėse. Jis paplitęs Vakarų ir Centrinėje Afrikoje (taip pat, kaip pas mus paplitęs erkinis encefalitas). Virusas priklauso tai pačiai virusų grupei, kaip ir vėjaraupiai bei žmonių raupai, kurie buvo išnaikinti dar 1980-aisiais, masinės vakcinacijos metu.

Daugelyje skurdžių Afrikos valstybių žmonės beždžionių raupų virusu užsikrečia skersdami sumedžiotus tropinių miškų gyvūnus.

Virusas cirkuliuoja tarp gyvūnų, tokių kaip beždžionės ir įvairūs graužikai (žiurkės, voverės).

Simptomai

Beždžionių raupai paprastai prasideda karščiavimu, nuovargiu, raumenų skausmais. Per 1–3 dienas nuo simptomų pradžios išsivysto bėrimas. Būtent tada, kai ant odos atsiveria žaizdelės, asmuo gali užkrėsti savo artimus kontaktus.

Perdavimo būdai

Beždžionių raupų virusas plinta per artimą kontaktą: žmogus dažniausiai yra užkrečiamas per prisilietimą prie sergančio žmogaus bėrimų-žaizdelių (spuogelių).

Bėrimų gali atsirasti ir burnoje: iš burnos virusas gali būti perduotas kitam žmogui kvėpuojant į veidą arba bučiuojantis. Virusas plinta ir lytinio kontakto metu.

Taip pat įmanoma užsikrėsti per užterštą patalynę ir rankšluosčius.

Grėsmės šiai dienai

Specialistai sako, jog pavojaus, kad beždžionių raupai taip plačiai išplistų kaip koronavirusas, kol kas nėra. Bet labai svarbu, kad specialistai, gydytojai ir žmonės būtų budrūs, registruotų, o ypač pajutę negalavimą ir pamatę bėrimus, kreiptųsi į gydytojus. Taip pat labai svarbu laikytis asmens higienos – reguliariai plauti rankas.

Be to, skiepai nuo raupų – tinkamas vaistas gydyti beždžionių raupus. Žmonės, vyresni nei 40 metų, kurie buvo paskiepyti nuo raupų, tebeturi tam tikro lygio apsaugą ir nuo beždžionių raupų.

Beždžionių raupai būdingi Afrikoje, tad kaip jie dabar paplito Europoje, JAV ir kitose valstybėse kol kas neaišku. Visgi, tai ne pirmas kartas, kai liga plinta pasaulyje. Paskutinis didžiausias beždžionių raupų protrūkis Vakarų pusrutulyje (JAV) buvo registruotas 2003 m.

 

Šaltinis: LRT.lt

 

 

Kokia jūsų reakcija?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0