Patarimai norintiems mokytis gestų kalbos

LGK specialistė Ieva Pečiulytė-Silaeva dalinasi patarimais, kaip palengvinti gestų kalbos mokymosi procesą.

 

Daugelis girdinčiųjų mano, kad gestų kalbą išmokti yra be galo sunku ar net neįmanoma, bet iš tiesų tiems, kas mokosi, viskas įmanoma. Vienintelis svarbiausias dalykas yra įsilieti į kurčiųjų bendruomenę, bendrauti su kurčiaisiais. Be to, svarbu suprasti, kad lietuvių kalba ir lietuvių gestų kalba skiriasi.

Visi galvoja, kad gestų kalba yra tokia pati kaip lietuvių žodinė kalba, tik išsakoma gestais, bet iš tiesų šių kalbų gramatika skiriasi. Žodinė kalba yra garsinė, linijinė bei arbitralinė, o gestų kalba yra vaizdinė, simulantinė, ikoniška. Taip pat labai svarbu yra vizualumas – daug daiktų galima parodyti gestais pagal jo ikoniškumą, t. y., formą. Pradėjus mokytis gestų kalbos tai gali atrodyti be galo sunku, tačiau svarbu kuo daugiau praktikuotis ir viskas pavyks!

Nuo ko pradėti ir ką svarbiausia išmokti?

Pirma, labai svarbus vizualumas bei veido išraiška. Atkreipkite dėmesį į kurčiuosius, kai jie kalba gestų kalba, ir stenkitės įsidėmėti jų veido išraiškas. Bandykite ir patys nutaisyti įvairias veido mimikas. Tai daryti neturėtų būti gėda, nes veido mimikos yra gestų kalbos dalis.

Antra, svarbu suprasti, jog lietuvių kalba ir gestų kalba turi savo atskirus leksikos vienetus, todėl lietuvių kalbos žodžiai nebūtinai turi atitikmenį gestų kalboje, ir atvirkščiai. Taigi svarbu įsidėmėti, jog bendraujant gestų kalba reikia neprisirišti prie lietuvių kalbos sakinių ir bendrauti natūralia gestų kalba.

Trečia, gestų kalbos tikrai nereikia mintinai „iškalti“ – tai būtų labai sunku. Geriausia susitikti su kurčiaisiais, bendrauti gestų kalba. Iš pradžių galbūt rodysite gestus lėtai, tačiau po kurio laiko patobulėsite ir bendrausite natūraliai. Kuo daugiau bendrausite su kurčiaisiais, tuo greičiau pasieksite norimą rezultatą.

Jei norite gilinti gestų kalbos žinias, dalyvaukite kursuose arba žiūrėti DVD gestų kalba. Taip pat galite prisijungti prie lietuvių gestų kalbos grupės Facebook‘e ir ten žiūrėti vaizdo įrašus gestų kalba.  Prisijungimas prie kurčiųjų bendruomenės, domėjimasis gestų kalba bus tikrai labai naudinga patirtis, leisianti tobulėti.

Įdomus faktas:

Atlikti tyrimai rodo, kad žmonių kairysis smegenų pusrutulis yra atsakingas už kalbinę funkciją, o dešinysis – už vizualinę. Girdinčiųjų dešinysis smegenų pusrutulis yra šiek tiek mažesnis už kairįjį, nes ne tok aktyvus, o kurčiųjų abu smegenų pusrutuliai yra vienodo dydžio, nes abu yra aktyvūs. Kai girdintysis pradeda mokytis gestų kalbos, jam reikia naudoti daug daugiau vizualumo, todėl jo dešinysis smegenų pusrutulis suaktyvėja bei padidėja.

 

LKD informacija

Vertimą atliko Lietuvių gestų kalbos vertimo centras

 

 

Kokia jūsų reakcija?

like
0
dislike
0
love
5
funny
0
angry
0
sad
0
wow
1