Nuo 2024 metų keisis vairuotojo pažymėjimo galiojimo tvarka
Pokyčiai nuo kitų metų dėl vairuotojo pažymėjimo.
Seimas yra priėmęs nuostatą, pagal kurią vairuotojo pažymėjimo galiojimas bus susietas su medicininės sveikatos pažymos galiojimu. Šis pokytis itin reikšmingas, nes tai palies kas penktą šalies vairuotoją.
Nuo kitų metų birželio 1 d. neturint galiojančios sveikatos pažymos bus stabdomas vairuotojo pažymėjimo galiojimas. Medicininės pažymos galiojimo datą itin paprastai galima pasitikrinti www.regitra.lt.
Jei sveikatos pažyma negalioja, vairuotojas bus informuojamas, kad pažymėjimo galiojimas stabdomas, nepaisant to, kad jo galiojimo data nėra pasibaigusi. Žmogui pasitikrinus sveikatą skaitmeniniu būdu gausime naujausius sveikatos pažymos duomenis ir automatiniu būdu atnaujinsime pažymėjimo galiojimą.
Kas kiek laiko reikia tikrintis?
Sveikatą profilaktiškai būtina tikrintis ne tik dėl vairuotojo pažymėjimo, bet bendros sveikatos. Turbūt nereikėtų aiškinti, kodėl žmonėms reikia saugiai vairuoti ir kodėl jų sveikata čia irgi yra svarbi. Praeitais metais žuvo 169 žmonės dėl įvairiausių įvykių, nelaimingų atsitikimų keliuose. Iš jų, aišku, matyt, ir dėl sveikatos būklės buvo keletas atvejų, tad siekiama išvengti, kad mirčių skaičius keliuose mažėtų ir žmonės galėtų jaustis saugiai. Dėl to įstatymas ir buvo pakeistas.
Sveikatos pažymas reikia atnaujinti ir pasitikrinti iki 65 metų kas 10 metų. Nuo 65 iki 80 metų – kas 5 metus, virš 80 metų – kas dvejus metus. Vairuotojams svarbu pasitikrinti, ar turi galiojantį sveikatos pažymėjimą.Jei pažymėjimas negalioja, kreiptis į savo šeimos gydytoją, kad gautų sveikatos patikrinimą ir toks pažymėjimas atsirastų.
Yra du būdai, kaip galima pas šeimos gydytoją gauti tokį pažymėjimą. Paprasčiausias – kreiptis į savo šeimos gydytoją, tuomet gydytojas patikrina žmogaus sveikatą, jis žino apie ją, daugelis dalykų neilgai ir užtrunka. Patikrinama rega, klausa, vestibuliarinis aparatas ir visos kitos ligos, kas yra susiję su galimomis problemomis vairuojant.
Kitas būdas – galima kreiptis į privačią pirminės sveikatos priežiūros įstaigą, kuri taip pat turi šeimos gydytojus ir jie tą patį gali padaryti. Ši paslauga yra mokama.
Jei pažymos galiojimas baigiasi – nedelskite, vizitą susiplanuokite iki gegužės 31 dienos ir nelaukite paskutinių dienų, nes šeimos gydytojai yra pakankamai užsiėmę.
2024 m. sausio 1 d. 264 tūkst. vairuotojų neturėtų galiojančios medicininės pažymos, o įvedus pereinamąjį laikotarpį, t. y. birželio 1 d., tokių vairuotojų skaičius išaugtų beveik 60 tūkst. ir siektų net 324 tūkst.
Jei vairuotojai, kurie nuo birželio 1 d. nori dalyvauti eisme, nebus „Regitroje“ pasitikrinę, ar jų sveikatos pažymėjimas galioja, nebus užsiregistravę ir neišsiėmę naujos pažymos, policija bus tas pirmasis šaltinis, kuris juos apie tai ir informuos. Patikrinti, ar galioja vairuotojo pažymėjimas, galime keletu būdų. Pirmiausia – sustabdę vairuotojus bet kurio organizuojamo reido metu. Tuo metu policijos pareigūnai per susietas sistemas patikrina, ar galioja vairuotojo pažymėjimas ir ten mato priežastis, dėl kurių vairuotojo pažymėjimas negalioja.
Už tai, kad asmuo vairuoja nepasitikrinęs sveikatos nustatytu periodiškumu, gresia bauda nuo 30 iki 50 eurų.
LRT.lt informacija