Psichologas pataria: kaip nebijoti per daug ir saugoti save?

LKD psichologė Donata Lukošienė dalinasi svarbiais patarimais, kurie padeda per daug nebijoti ir saugoti save.

 

Prasidėjo naujai metai ir, kaip visada, pradedame galvoti, koks šių metų tikslas, kokios naujos idėjos ir pan. Ir iškart atsimušame į realybę – atrodo, kam tie tikslai ar svajonės, kai aplink vien tik naujienos apie koronavirusą, baisu – aplink daug draudimų ir apribojimų, neviltis. Visgi, laikas nesustoja ir mes turime eiti į priekį net ir tokiomis sudėtingomis sąlygomis – reikia prisitaikyti. Kaip tai padaryti?

Pirmiausia, išjunkime televizorius, mažiau skaitykime naujienų internete ir atsipūskime. Kai naujienų gauname per daug, mūsų smegenys nespėja visko suprasti, todėl kai informacijos per daug – mus užvaldo emocijos. Kai naujienos yra neigiamos, tada ir emocijos yra nemalonios: jaučiame pyktį, baimę, nusivylimą nuovargį, galime jausti neteisybę. Ką daryti? Sustok, užsimerk, įkvėpk, paklausk savęs: kaip dabar jaučiuosi? Iš kur tas jausmas? Pailsėk.

Galvojate: jeigu nežinosiu naujienų, praleisiu kažką svarbaus? Ne, pačias svarbiausias naujienas tikrai jums praneš. Jeigu bijai ir televizoriaus bei interneto išjungti nenori, geriau žiūrėti trumpai: žiūrėti tik Panoramą vieną kartą per savaitę arba žiūrėti vienas žinias per dieną 18 val. Jeigu skaitai naujienas internete – su savimi susitarti skaityti naujienas internete 10 min per dieną. Nusistatykime taisyklę ir jos pastoviai laikykimės – tada ir naujienas gausime, ir nuo per daug informacijos nepavargsime.

Antra, yra stebuklinga taisyklė – mokykis atskirti, ką gali kontroliuoti ir ko ne. Šiuo atveju mes negalime kontroliuoti aplinkinio pasaulio, kuris nuo mūsų nepriklauso, pavyzdžiui, valdžios sprendimų ir nutarimų valdyti negalime, negalime skųstis, pranešti ar pan., tik klausyti. Taip pat žmonių, kurie nesisaugo, todėl susirgimų daugėja, mes valdyti negalime, kaip ir žmonių, kurie skleidžia netikslią ar melagingą informaciją, kurie nenešioja kaukių ir pan. – juos barti, nervintis neverta.

Bet kai aplink nieko negalime kontroliuoti, galime jaustis silpni, nusivylę, kad mes vieni ir nieko padaryti negalime. Netiesa. Svarbu, ką mes kiekvienas galime padaryti – aš atsakingas už savo elgesį, mintis ir žodžius. Šiuo metu ypač svarbu rūpintis savimi, saugoti savo sveikatą, daryti viską, kad patys būtume sveiki, sektume tvarką ir švarą. Taigi norint apsisaugoti, turime pradėti nuo savęs.

Ir trečias svarbus dalykas – nors esame užsidarę namuose po vieną, nepamirškime rūpintis savimi: laikykimės vienodo dienos režimo, kada keliamės, kada valgome, kad viduje jaustumėmės ramūs. Taip pat būtina sveika ir įvairi mityba. Ir būtinai užsiimkime sau malonia veikla, kas padeda atsipalaiduoti, palepinti save. Nelikime vieni: nors negalime susitikti su draugais ir giminėmis, galime jiems paskambinti – taip pakelsime nuotaiką ir sau, ir jiems. Nepamirškime atsistoti nuo sofos, nuo TV ir interneto ir pajudėti namuose ar lauke. Dabar geras laikas pasimokyti kažko naujo: naujas patiekalas, naujas hobis, o gal naudotis nauja kompiuterio ar telefono programa. Pasidomėk, ką šiuo metu gali pasiūlyti tavo kurčiųjų centras ir aktyviai dalyvauk.

Nepamirškime: viskas gyvenime praeina, taigi praeis ir šis sunkus laikotarpis, tik palaukime. O jeigu reiktų pagalbos, norisi išsipasakoti ar pabendrauti, LKD psichologai pasiruošę jums padėti. Kreipkitės!

 

Donata Lukošienė, LKD psichologė

Straipsnis spausdintas 2021 m. sausio mėn. leidinyje „Akiratis“

 

 

 

Kokia jūsų reakcija?

like
2
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0