Psichologiniai švenčių ypatumai

Kas padeda neperdegti ir per šventes jaustis gerai? Atsako LKD psichologės.

 

Kiekvienas gyvename gamtos ir savo būties ritmu. Metų šventės: Velykos, Joninės, Žolinė, Kalėdos – pažymi bendrus mūsų visų gyvenimų pokyčius, asmeninės šventės: krikštynos, gimtadieniai, vestuvės, laidotuvės – žmogaus individualų augimą ir vystymąsi. Kokios bebūtų šventės, asmeninės ar kalendorinės, jos žymi pasikeitimą, augimą. Įdomu pastebėti, kad žodis šventė kilo iš žodžio šventas.

Žmogus šventei ir šventimui skiria daug dėmesio. Viena, ruošiasi šventei: tvarko aplinką ir save (prausiasi, rengiasi geriausiais savo drabužiais), ruošia maistą. Kita, dalyvauja ritualuose, apeigose (visose šventėse yra apeigų dalis: kalba, malda, linkėjimai) ir linksmojoje dalyje, kurioje žaidžiama, šokama, valgoma, dovanojamos dovanos. Po šventės gyvenimas jau teka kitaip. Šventė žymi vieno laikotarpio pabaigą ir kito pradžią.

Šventės ir žmogaus išgyvenami jausmai

Džiaugsmas. Ruošdamasis šventei, laukdamas jos ir šventės metu asmuo išgyvena įvairius jausmus. Vienas stipriausių yra džiaugsmas. Besidžiaugiantys žmonės patiria tarpusavio ryšį. Žmogus nori bendrauti, apsikabinti, kartu žaisti, dalintis dovanomis, linkėjimais. Džiaugsmo jausmas leidžia žmogui pasijusti visuomenės dalimi. Vieniši žmonės nelaukia ir nemėgsta švenčių, neturi su kuo dalintis džiaugsmu. Todėl šventiniu laikotarpiu padaugėja liūdnų, depresuojančių asmenų. Tad galėtume atsiminti seną tradiciją – švenčių metu pasikviesti vienišus žmones.

Saugumas. Tradicijos, pasikartojimas, metų ritmas suteikia saugumo jausmą. Kai asmeninės ir kalendorinės šventės kartojasi, žmogui ramu, saugu. O saugumo jausmas labai svarbus pasitikėti savimi, kitais, gyvenimu, pasauliu.

Sunkūs jausmai. Per šventes patiriami sunkūs jausmai (baimė, nerimas, pyktis, nuovargis, nusivylimas) gali būti nulemti netinkamo požiūrio į šventes. Per dideli reikalavimai sau, poilsio trūkumas, išorinių dalykų akcentavimas (filmavimas, fotografavimas, konkuravimas dėl išvaizdos, dovanų ieškojimas), pamiršta šventės esmė žmogui kelia tuštumo, beprasmybės, nuovargio jausmus. Šventės išgyvenimas tampa isterišku spektakliu. Visi jaučia įtampą, netikrumą, pykstasi ir tik laukia, kada tai baigsis.

Kas padeda neperdegti ir per šventes jaustis gerai?

Vertinkite savo šeimos tradicijas, tačiau nebijokite kurti naujų. Šventėms ruoškitės, darykite viską kartu – tai ne tik palengvins šventinius rūpesčius, bet ir suartins.

Nekelkite sau ir kitiems per didelių reikalavimų ir lūkesčių. Atsiminkite, kad šventės yra dalinimasis džiaugsmu, meile ir švelnumu.

Gražių, šiltų, prasmingų Jums švenčių!

 

LKD psichologės Dovilė Jankauskienė ir Donata Lukošienė

 

 

Kokia jūsų reakcija?

like
0
dislike
0
love
1
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0