Smurtas prieš vyrus: lyčių stereotipai
Informacija apie lyčių stereotipų daromą įtaką smurtui prieš vyrus.
90 proc. smurto artimoje aplinkoje patiria moterys. Vyrų, patiriančių smurtą, yra gerokai mažiau, bet jų yra. Bet šie skaičiai nurodo tik užregistruotus atvejus – labai daug smurtą patiriančių vyrų nesikreipia pagalbos.
Vyrams pasakoti apie patiriamą smurtą sunkiau nei moterims. Tą lemia auklėjimas, visuomenės stereotipai (pvz.: mergaitės rengiamos tik rožinės spalvos rūbais, o berniukai – mėlynos).
Šiandien vyrai yra stereotipų įkaitai. Buvimas tikru vyru reiškia, kad turi daug uždirbti, siekti karjeros, išsikovoti erdvę ir būti pranašesnis už kitus. Dėl to vyrai vengia „moteriškų“ profesijų (pvz., kirpėjas, vizažo meistras, kosmetologas, valytojas, kambarių tvarkytojas, sekretorius, pradinių klasių mokytojas ir vaikų darželio auklėtojas). Jei vyras dirba „moterišką“ darbą, jis visuomenės akyse laikomas „netikru vyru“.
Visuomenėje vis dar vyrauja stereotipinis požiūris, kad vyras privalo:
- gerai uždirbti (vyras turi uždirbti daugiau už savo žmoną ar partnerę),
- išlaikyti šeimą,
- siekti karjeros,
- konkuruoti ir nugalėti,
- būti stiprus, pajėgus ir tvirtas,
- vyras negali rodyti savo švelnių jausmų – jis turi rodyti tik agresiją, pyktį (manoma, kad agresyvus vyro elgesys yra normalu),
- vyras pats vienas turi spręsti savo problemas.
Kai vyrams nepasiseka pasiekti šių visuomenės lūkesčių, jie:
- pradeda save nuvertinti,
- jiems atsiranda nepilnavertiškumo jausmas.
- bijo išsakyti tikrus savo jausmus,
- atsiranda gėdos jausmas, kad neatitinki visuomenės lūkesčių,
- vyrai dažnai nepakelia visų sunkumų ir nusižudo.
Labai svarbi nuostata, kurią reikia berniukams diegti nuo mažens - skausmą ir emocijas visi jaučia vienodai, nepriklausomai nuo lyties, todėl jei prireikia, pagalbą turi gauti visi.
Vaizdo įrašas gestų kalba parengtas įgyvendinant projektą „Lietuvos kurčiųjų draugijos veiklos rėmimas 2022 metais“, kurį finansuoja Neįgaliųjų reikalų departamentas prie SADM.