Startuoja LKD projektas „Mes taip nesitarėm“

LKD kartu su scenos menų atlikėju, aktoriumi Dominyku Vaitiekūnu pradeda bendrą projektą.

 

Klausos sutrikimą turinti Gabrielė mėgsta fortepijoninę muziką klausyti pėdomis, kurčias Gintautės senelis muzikos klausydavosi pridėjęs delną prie radijo imtuvo, o negirdinti Joanos dukra šiandien dainuoja dainas. Šios istorijos neigia mitą, kad kurtieji gyvena tylos pasaulyje. Kokį vaidmenį jų gyvenime atlieka muzika?

Projektas Kūrybinė eksperimentinė laboratorija „Mes taip nesitarėm“ – tai unikalus, analogų Lietuvoje neturintis meninis - socialinis projektas apie dvi bendruomenes – kurčiųjų ir girdinčiųjų, kurios turi savo kalbas (lietuvių kalbą ir lietuvių gestų kalbą), bendravimo taisykles, tačiau abi susiduria su bendru paradoksu – nesusikalba arba, kitaip sakant, „klauso“, bet negirdi. Šią idėją bendru savo darbu pristatys profesionalūs scenos meno kūrėjai ir meno mėgėjai.

Projektas paremtas idėja, kad asmenys su klausos negalia negirdi muzikos, tačiau jaučia vibraciją ir ritmą, kas leidžia jiems mėgautis, atlikti ir netgi kurti muzikinius pasirodymus. Girdintiems visuomenės nariams tai nėra įprasta, todėl darbas kartu ir sukurtas bendras pasirodymas su profesionaliais scenos meno kūrėjais apims ne tik kūrybinę, bet ir tiriamąją, bandomąją pusę: kaip vyksta šie jutiminiai procesai, kaip galima dirbti ir kurti kartu – girdint ir negirdint.

Tiriamojoje dalyje bus atliekamas tyrimas su girdinčiais ir klausos negalią turinčiais žmonėmis: naudojant specialius įrenginius – muziką per kūno vibracijas skleidžiančius taktilinius grotuvus (bone conduction technology) bus išbandomi specialūs kūrybinės komandos parašyti autoriniai muzikos eskizai.

Proceso metu bus dokumentuojami tiriamųjų  emociniai ir fiziniai pojūčiai, bandoma nustatyti, ar stilius, ritmas, BPM, muzikos nuotaika ir kiti parametrai turi įtakos siekiant suteikti malonų muzikos pojūtį. Tyrimo metu bus bandoma patvirtinti ar paneigti požiūrį, kad kurčiųjų bendruomenei žemesnį dažnį turinti muzika suteiks malonesnį jutimą. Taip pat bus lyginama kaip – panašiai ar skirtingai – girdintys ir negirdintys žmonės įvertins specialiai sukurtus eskizus.

Visos dokumentuotos istorijos suguls į muzikinės pjesės libretą: ateityje toks eskizas galėtų virsti profesionaliu patyriminės muzikos scenos meno kūriniu (muzikine instaliacija arba muzikine pjese) – tokiu kūriniu, kuris būtų pritaikytas tiek girdinčiųjų, tiek ir negirdinčiųjų bendruomenei.

Projekto vykdytojas: Lietuvos kurčiųjų draugija

Kūrybinė komanda: scenos menų atlikėjas, idėjos iniciatorius  Dominykas Vaitiekūnas, kompozitorius Jokūbas Tulaba, garso režisierius ir konsultantas Laurynas Kamarauskas, VšĮ Kauno kurčiųjų reabilitacijos centro imitacinės dainos kolektyvas „Skambanti tyla“, dramaturgijos konsultantė Teklė Kavtaradzė, choreografė Agnietė Lisičkinaitė.

 

Projektą „Kūrybinė eksperimentinė laboratorija „Mes taip nesitarėm“ dalinai finansuoja Lietuvos kultūros taryba.

 

LKD informacija

 

 

Kokia jūsų reakcija?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0