Tavo teisės kasdienybėje. Teisė balsuoti.

Nors iki rinkimų dar yra laiko, tačiau savo teises žinoti privalu visada. Kviečiame žiūrėti gestų kalba parengtą video, kuriame pristatomos dažniausios kliūtys balsuojant ir pateikiami būdai, kaip informuoti apie pažeidimus ar ginti savo teisę balsuoti.

 

Rinkimų prieinamumas Lietuvos negalios organizacijų forumo nariams jau keletą metų yra vienas iš svarbiausių prioritetų.  Per šių metų rinkimus nuspręsta atlikti plataus spektro stebėseną, kuri apimtų tiek apylinkių įvairovę, tiek ir prieinamumą skirtingų negalių atstovams.

Šiam tikslui LNF surinko 24 žmonių komandą iš įvairių negalios organizacijų, kurie Vyriausioje rinkimų komisijoje (VRK) užregistruoti rinkimų stebėtojais. Stebėtojai savanoriai vertina rinkimų proceso prieinamumą judėjimo, regėjimo, klausos, intelekto ir psichikos sutrikimų turintiems žmonėms, taip pat vertinama, kaip rinkimai vykdomi globos įstaigose ir laisvės suvaržymo vietose. LNF ragina visus balsuojančius fiksuoti akivaizdžiai matomas prieinamumo kliūtis ir dalintis informacija.

Rezultatai bus naudojami identifikuoti realią prieinamumo padėtį, nes VRK pateikiami duomenys yra surinkti iš apylinkių atstovų (pvz. seniūnių), kurie ne visada turi pakankamai kompetencijos įvertinti prieinamumą. Kol prieinamumo reikalavimai nėra plačiai paskleisti, žmonės su negalia yra geriausi ekspertai, galintys patikrinti, ar VRK duomenys atitinka tikrovę, ir duoti patarimų, kaip situaciją tobulinti.

2018 metais LNF užsakymu atliktas Vilniaus savivaldybės rinkimų apylinkių tyrimas parodė, kad apytiksliai kas dešimta apylinkė (pažymėta kaip prieinama), turėjo reikšmingų prieinamumo spragų. Taigi stebėsena yra labai reikalingas procesas, siekiant visiško rinkimų proceso prieinamumo ateityje.

Primename, kad rinkimų prieinamumo klausimas LNF keliamas jau nuo 2012 metų, kai pirmą kartą buvo atlikta pilotinė apylinkių pritaikymo apžvalga. Tuo metu, VRK duomenimis, pritaikytų buvo tik apie 26 proc.

Per 2016 metų rinkimus, LNF atlikus VRK informacijos apie prieinamumą analizę, paaiškėjo, kad  iš 1996 rinkimų apylinkių tik 699 balsavimo patalpos buvo pritaikytos asmenims su negalia, t.y. daugiau kaip 60 proc. rinkimų apylinkių buvo netinkamos žmonėms su judėjimo negalia, senyvo amžiaus asmenims. Šiais metais LNF drauge su dviem judėjimo negalią turinčiais žmonėmis pateikė ieškinį teismui ir bylą laimėjo. Po šios bylos, LNF pasirašė memorandumą su VRK ir Savivaldybių asociacija dėl rinkimų prieinamumo gerinimo. Memorandume įsipareigota per 2019 metų rinkimus pasiekti 50 proc. prieinamumą. Remiantis VRK duomenimis, šis įsipareigojimas viršytas, nes prieinamų apylinkių fizinę negalią turintiems žmonėms 2019 metais buvo daugiau kaip 60 proc.

Visgi, svarbu nepamiršti, kad rinkimų procesas turi būti prieinamas ir kitoms negalios grupėms, todėl LNF stebėtojų komanda vertina ir klausos bei regos negalią turintiems žmonėms svarbius aspektus. Galimybę balsuoti savarankiškai (Brailio įmautės) turintiems regėjimo negalią ar informacijos prieinamumą žmonėms su klausos negalia. Taip pat vertinamos galimybės balsuoti žmonėms su intelekto negalia, ar šiuo metu esantiems globos įstaigose.

Stebint šalyje 2019 m. vyksiančius rinkiminius procesus, bus parengta rinkimų prieinamumo neįgaliesiems ataskaita, vertinant rinkimų apylinkių prieinamumas, rinkiminės medžiagos, debatų prieinamumas, galimybė gauti pagalbą negalios nulemtiems ribojimams kompensuoti, kitos neįgaliųjų bendruomenės įvardytos viešojo valdymo šioje srityje spragos, situacijos šioje srityje dinamika, tendencijos.

Siekiant skleisti informaciją apie rinkimų teisę žmonėms su negalia, parengtas vaizdo siužetas, kuriame pristatomos dažniausios kliūtys balsuojant ir pateikiami būdai, kaip informuoti apie pažeidimus ar ginti savo teisę balsuoti.

LNF vykdomo stebėsenos proceso partneriai: Lietuvos žmonių su negalia sąjunga, Lietuvos kurčiųjų draugija, Lietuvos aklųjų silpnaregių sąjunga  ir Bendrija “Viltis”.

Straipsnis parengtas įgyvendinant  ES fondų finansuojamą projektą „Inovatyvios priemonės – žmonių su negalia bendruomenės aktyvinimui įsitraukti į viešojo valdymo procesus”.

 

Video parengtas įgyvendinant Europos Sąjungos fondų finansuojamą projektą „Inovatyvios priemonės – žmonių su negalia bendruomenės aktyvinimui įsitraukti viešojo valdymo procesus“.

Projektą įgyvendina Lietuvos negalios organizacijų forumas kartu su partneriais Lietuvos kurčiųjų draugija.

Informacijos šaltinis: https://www.lnf.lt/lnf-rinkimu-stebesenos-komanda-tikrina-rinkimu-prieinamuma/?lang=lt

Lietuvos negalios organizacijų forumas
Europos socialinio fondo agentūra

Kokia jūsų reakcija?

like
0
dislike
0
love
1
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0