Teismo svarstyklės: teisiniai padariniai dėl gestų kalbos

Tradiciniai vaidmenys, atsakomybė ir atskaitomybė už darbo rezultatą buvo užginčyta 2016 m. per teismo bylą, kuri turės įtakos tam, kaip vystysis gestų kalbos vertėjo darbas, ir teisinėms nuostatoms.

Teismo svarstyklės: teisiniai padariniai dėl gestų kalbos

2016 m. sausio 27 d. Maryland valstybės (JAV ) specialiųjų apeliacijų teismas pateikė nutarimą, kuris daro įtaką gestų kalbos vertėjų darbui. Tai yra Clarence Cepheus Taylor byla. Šiame nutarime apibrėžiama, ar ginant kurčius kaltinamuosius galima rengti akistatą su vertėju, kuris per policijos tardymą vertė iš amerikiečių gestų kalbos ( ASL ) į anglų kalbą, o valstybė per kaltinimo procedūrą pateikė vertimą kaip įrodymą apie nusikaltimą.

 

Kaltinamasis C. C.Taylor buvo sulaikytas dėl kaltinimo seksualine prievarta nepilnamečiams. Girdintis vertėjas ir sertifikuotas kurčiasis vertėjas vertė, kol detektyvai beveik penkias valandas vykdė C. C. Taylor apklausą. Vėliau teisme prisiekusieji pripažino C. C. Taylor kaltu dėl dviejų ( iš septynių ) skundus pateikusių liudininkų.

 

Nors apeliacinis teismas atkreipė dėmesį į kelis su vertimu susijusius aspektus, pagrindinis bylos klausimas buvo, ar baudžiamasis kaltinimas gali remtis kurčiojo pareiškimu policijai, nekeliant klausimo dėl vertėjo, kuris į žodinę kalbą vertė kurčiojo pareiškimą.

 

Nors nagrinėjant C. C. Taylor bylą advokatas prieštaravo ir teigė, kad vertimas į žodinę kalbą yra interpretacija to, ką C. C. Taylor sakė gestų kalba ir neturi būti vertinamas kaip įrodymas, teismas leido prisiekusiųjų komisijai išklausyti gestų kalbos vertėjo vertimą, kuris truko beveik penkias valandas. Kaltinamasis C. C. Taylor taip pat teigė, kad vertėjas daug ką klaidingai aiškina ir buvo nesusikalbėjimo tarp jo ir vertėjo.

 

Taigi, kokią įtaką šis sprendimas padarys vertėjų ir kurčiųjų gyvenimui?

 

·         Vertėjai yra atsakingi už žodžius ir turinio interpretaciją.

Apeliacinis teismas pripažino, kad vertimas nėra pažodinis informacijos perteikimas, o procesas, kai vertėjas kontroliuoja tikslinę kalbą ( šiuo atveju, anglų ).

 

·         Policijos interviu turi būti filmuojami.

Filmuoti yra būtina, nes minėtu atveju C. C. Taylor įrašai buvo pagrindiniai įrodymai. Nors teismas leido prisiekusiems išklausyti visą įrašą, buvo pažymėta, kad audio įrašas ( vertėjo balsas ) ir video įrašas ( C. C. Taylor kalba ) yra skirtingos medžiagos. Apeliacinis teismas pripažino, kad anglų kalba ir ASL yra skirtingos kalbos.

 

·         Net geriausias vertėjas klysta, ypač, kai atsiranda nuovargis

Per policijos interviu rekomenduojama turėti kelias vertėjų komandas, kad pavargusį vertėją būtų galima pasikeisti ( ypač, jeigu apklausa trunka labai ilgai ) ir stebėti, kad vertėjas neįveltų klaidų į vertimą.

 

·         Kurtieji ir girdintys vertėjai turi lavinti savo įgūdžius, įgydami išsilavinimą ir sertifikatus.

 

·         Prieš sutikdami dirbti juridinį darbą, vertėjai turi suprasti teisinę sistemą.

Vertėjai turi suprasti savo vaidmenį ir atsakomybę. Tai reiškia, kad vertėjai gali tikėtis būti pašaukti į teismą, kur susidurs su savo vertimu. Vertėjas turi būti pasiruošęs apginti savo žodžių pasirinkimą ir pripažinti klaidas.

 

·         Teisinės srities vertėjai turi nuolat atnaujinti savo žinias apie teisinius sprendimus.

·         Priimtas sprendimas yra geras kurtiesiems.

Kurtieji neturi būti baudžiami dėl vertėjų klaidų.

 

2016 m. teismo sprendimas kelia klausimą, kada vertėjo išsakyti teiginiai gali būti vartojami kaip įrodymas teisme, nekeliant vertimo klausimo. Žvelgiant į ateitį, reikia kurčiųjų indelio, kurčiųjų ir girdinčiųjų vertėjų indelio, kad būtų suformuoti pamatai iš geriausios praktikos ir standartų, kad per dialogą ir švietimą teisingumas tarnautų geriau.

Informacija amerikiečių gestų kalba ( ASL ) galite pamatyti čia:  https://www.youtube.com/watch?v=rAoaE-URJwY&feature=youtu.be

 

Parengta pagal https://www.streetleverage.com/2016/07/scales-justice-legal-ramifications-sign-language-interpreters/

 

Kokia jūsų reakcija?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0