Dėl įvykių Ukrainoje kalio jodido tablečių vartoti nereikia

Radiacinės saugos centro informacija dėl kalio jodido tablečių vartojimo.

 

Socialiniuose tinkluose plinta klaidinga informacija apie išoriniam vartojimui skirto jodo tirpalo gėrimą ir joduotos druskos vartojimą skydliaukės apsaugai nuo radioaktyviojo jodo poveikio.

Radiacinės saugos centro ir Sveikatos apsaugos ministerijos specialistai ramina Lietuvos gyventojus – dėl įvykių Ukrainoje kalio jodido tablečių vartoti nereikia. Šios tabletės vartojamos tik tada, kai aplinkoje pasklinda radioaktyviojo jodo ir tik tada, kai jas vartoti rekomenduoja Sveikatos apsaugos ministerija.

Radioaktyvusis jodas pasklinda aplinkoje tik kilus branduolinėms avarijoms veikiančiose atominėse elektrinėse. 

Pavyzdžiui, Černobylio atominės elektrinės avarijos metu, kuri įvyko 1986 metais, pasklidęs radioaktyvus jodas visiškai suskilo ir natūraliai pasišalino iš aplinkos praėjus keliems mėnesiams po nelaimės, todėl dabar kalio jodido tablečių vartojimas yra nereikalingas.

Pagal Tarptautinės atominės energijos agentūros nuolat teikiamą informaciją, radiacinis fonas šalia Ukrainos atominių elektrinių yra nepakitęs ir Lietuvos gyventojams nėra pagrindo nerimauti.

 

Svarbu žinoti: Vaistinėse parduodami vaistiniai preparatai – spiritiniai jodo tirpalai ar jodo purškalai, skirti burnos gleivinei gydyti, taip pat maisto papildai su jodu irgi netinkami naudoti skydliaukės apsaugai nuo radioaktyviojo jodo. Spiritinis jodo tirpalas yra skirtas tik išoriniam vartojimui – tepti ant odos, o jodo burnos gleivinės purškalai skirti gerklės ligoms gydyti.

Šių preparatų veiklioji medžiaga yra ne kalio jodidas, o tiesiog jodas, kuris yra stipriai oksiduojančiai ir toksiškai veikianti medžiaga, galinti sukelti cheminių audinių nudegimų ir apsinuodijimą, todėl jokiais būdais jo negalima gerti, net ir skiedžiant vandeniu.

 

Visa oficiali ir patikima informacija apie radiacinę oro taršą nuolat atnaujinama ir skelbiama Radiacinės saugos centro Facebook puslapyje.

 

 

Šaltinis: Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas

 

 

Kokia jūsų reakcija?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0