Kodėl verta pasiskiepyti nuo erkinio encefalito?

Apibendrinta informacija apie erkes ir jų sukeliamas ligas bei kaip apsisaugoti.

 

Šylant orams vis dažniau norisi būti gamtoje, džiaugtis bundančia žaluma, tačiau pavasaris pažadina ir erkes, kurios platina pavojingas ligas. Viena iš jų – erkinis encefalitas, šio viruso negali sunaikinti joks vaistas. Vienintelė efektyvi apsisaugojimo nuo šios ligos priemonė – skiepai. Tačiau dažnai apsauga susirūpinama tik įsisiurbus erkei ir prasidėjus ligos baimei.

Kad šią vasarą gamtoje jaustumėtės saugiai, pateikiame atsakymus į dažniausiai užduodamus klausimus apie erkes ir erkinį encefalitą.

 

Kodėl erkės pavojingos?

Erkės savo kūnelyje gali turėti įvairių ligų sukėlėjus – virusus ir bakterijas. Pagrindinės ligos, kuriomis erkės gali užkrėsti žmones Lietuvoje – Laimo liga ir erkinis encefalitas.

 

Kas yra erkinis encefalitas?

Erkinis encefalitas – tai yra virusas, pažeidžiantis smegenų dangalus arba pačias smegenis ir sukeliantis ligas – meningitą arba encefalitą.

 

Kuo pavojingas erkinis encefalitas? Kas dažniausiai serga šia liga?

Erkinis encefalitas pavojingas tuo, kad jį sukelia virusas, kurio negali sunaikinti joks vaistas. Todėl susirgus gydomi tik simptomai, slopinamas skausmas, o pati liga dažnai progresuoja.

Erkinis encefalitas yra galvos ir nugaros smegenis bei jų dangalus pažeidžianti liga. Sudėtingiausia jo komplikacija – paralyžius ar net mirtis. Erkiniu encefalitu užsikrėtusiems žmonėms gresia pilnas arba dalinis invalidumas arba mirtis.

Šia liga daugiausia suserga suaugę žmonės. Ypatingai vyresni nei 40 metų amžiaus žmonės dažniau serga sunkesnėmis erkinio encefalito formomis. Kuo žmogus vyresnis, tuo didesnė rizika sirgti sunkiau ir ilgiau jausti šios ligos pasekmes. Nors vaikams erkės įsisiurbia taip pat dažnai, kaip ir suaugusiems, tačiau jie dėl nežinomų priežasčių erkiniu encefalitu suserga rečiau, dažniau serga lengvesnėmis šios ligos formomis ir rečiau jaučia jos pasekmes.

 

Kaip galima apsisaugoti nuo erkinio encefalito? Kada geriausia būtų pasiskiepyti, kad įgytume imunitetą jau šiam sezonui?

Pati efektyviausia apsaugos nuo erkinio encefalito priemonė yra skiepai. Vakcinos nuo erkinio encefalito efektyvumas siekia iki 98 procentų.

Skiepytis galima ištįsus metus, tačiau geriausia pasiskiepyti žiemą ar ankstyvą pavasarį, kol dar nėra prasidėjęs erkių aktyvumas. Tam, kad susidarytų apsauginis imunitetas nuo erkinio encefalito vieniems metams, reikalingos dvi vakcinos dozės.

Iš pradžių suleidžiama pirmoji skiepo dozė pasirinktą dieną, o praėjus nuo 1 iki 3 mėnesių po pirmosios dozės suleidimo įskiepijama antroji dozė. Norint, kad imuninis atsakas susidarytų greičiau, antroji dozė gali būti suleista praėjus dviem savaitėms po pirmosios dozės suleidimo.

Praėjus dviem savaitėms po antrosios dozes suleidimo, žmogus yra saugus visą sezoną ir gali būti miške, nebijodamas erkių įsisiurbimo.

Trečioji dozė turėtų būti suleidžiama praėjus nuo 5 iki 12 mėnesių po antrosios dozes. Po šios dozės suleidimo žmogus gali jaustis saugus trejus metus.

Vaikai nuo vienerių metų skiepijami vaikams skirta vakcina.

 

Ar saugi ir efektyvi yra vakcina nuo erkinio encefalito?

Vakcina nuo erkinio encefalito naudojama jau apie 40 metų. Tai yra tikrai laiko patikrinta, visiškai saugi ir labai efektyvi vakcina. Vienas iš pavyzdžių galėtų būti Austrija. Apie 90 procentų šios šalies gyventojų yra pasiskiepiję, todėl šalyje, turinčioje virš 8 milijonų gyventojų, registruojami tik pavieniai ligos atvejai. Anksčiau sergamumas ten buvo toks pat didelis kaip Lietuvoje.

 

Ar skiepytis nuo erkinio encefalito rekomenduojama visiems?

Visoje Lietuvos teritorijoje yra randamos erkinio encefalito užkrėstos erkės, todėl saugu nėra jokioje Lietuvos vietoje. Tačiau labiausiai ši liga paplitusi vidurio Lietuvoje – Kaune, Jonavoje, Kėdainiuose, Radviliškyje, Šiauliuose, Panevėžyje, Kazlų Rūdoje. Todėl žmonėms, kurie gyvena šioje teritorijoje, bei tiems, kurie mėgsta dažniau būti gamtoje, leisti laiką kaimo sodybose, soduose, ypatingai rekomenduojama pasiskiepyti. Sergančios erkės randamos net miestų parkuose.

 

Ar purškalai gali apsaugoti nuo erkių įsisiurbimo?

Apsauginiai purškalai nuo erkių ir uodų yra apsisaugojimo priemonė, jie padeda išvengti erkių įsisiurbimo. Bet jie veikia pakankamai trumpai, ne visus juos galima purkšti tiesiog ant odos, ne visi juos toleruoja dėl alerginių reakcijų ar kitų priežasčių. Taigi, tai tikrai ne tokia efektyvi apsauga kaip vakcinacija.

 

Kokius simptomus pajutus reikėtų sunerimti ir įtarti erkinį encefalitą?

Erkei užkrėtus encefalitu žmogus iš pradžių nejunta jokių ligos požymių. Jie pasireiškia po tam tikro laiko – 2 savaičių ar mėnesio. Simptomai dažniausiai būna panašūs į gripo simptomus: silpnumas, kaulų laužymas, sąnarių skausmai, karščiavimas iki 38 laipsnių – paprastai trunka apie savaitę.

Vėliau savijauta pagerėja, nukrenta temperatūra, žmogus tarsi pasveiksta. Tačiau maždaug po dešimties dienų žmogus vėl ima karščiuoti. Antrą kartą sukarščiavus, pasireiškia smegenų nervų pažeidimų simptomai: pradeda skaudėti galvą, jaučiamas galvos svaigimas, atsiranda pykinimas, vėmimas. Tuomet būtina kreiptis į gydytoją.

 

Kaip gydomas erkinis encefalitas?

Ši liga yra sukeliama viruso, ir nėra vaistų, kurie galėtų tą virusą paveikti ir pristabdyti jo dauginimąsi smegenyse. Gydymas iš tikrųjų tik palengvina simptomus, kol žmogus pasveiksta pats.

Persirgęs šia liga žmogus įgyja imunitetą visam gyvenimui. Tačiau kova su šia liga trunka itin ilgai – tris mėnesius ar net vienerius metus. Tačiau maždaug kas trečias žmogus šios ligos iki galo taip ir neišsigydo. Tuomet jis pasmerktas varginantiems miego sutrikimams, koncentracijos stokai, padidėjusiam jautrumui, kitiems elgesio pokyčiams.

Sunkūs liekamieji reiškiniai: paralyžiai, raumenų nykimas, traukuliai, psichikos sutrikimai, pusiausvyros ir koordinacijos sutrikimai. Jie pasireiškia kas dešimtam iš visų sirgusiųjų erkiniu encefalitu.

 

Ką daryti įsisiurbus erkei?

Pamačius jau įsisiurbusią erkę, ją reikia kuo greičiau ištraukti staigiu judesiu suėmus kuo arčiau odos, o įkandimo vietą dezinfekuoti. Jei pašalinus erkę, lieka jos galvutė, nerimauti nereikia – visi ligų sukėlėjai būna erkės kūne. Galvutė būna kaip paprasta rakštis, kuri per kelias dienas turėtų pati pasišalinti.

 

 

Šaltinis: Kodėl verta pasiskiepyti nuo erkinio encefalito?

 

 

Kokia jūsų reakcija?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0