Ar galima palikti nepilnametį vaiką namuose?

Advokatė Marija Židonienė aiškina, kada galima, o kada draudžiama palikti nepilnametį vaiką namuose.

 

Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatyme įtvirtintos amžiaus ribos, nuo kada vaikas gali būti paliktas vienas namuose. Taip pat numatytos ribos, su kokiu asmeniu vaiką galima palikti.

Įstatymas numato, kad vaiko iki 6 m. negalima palikti be objektyvios būtinybės ir be vyresnių kaip 14 m. amžiaus asmenų priežiūros. Palikimu be priežiūros nebus laikomas trumpalaikis (iki 15 min. trukmės) palikimas su 7–13 m. amžiaus asmenimis, tačiau tik tais, kurie pajėgus pasirūpinti tuo mažamečiu, ir tai turi būti daroma tik saugioje aplinkoje.

Privaloma kiekvieną situaciją įvertinti individualiai, nes griežtai žiūrint į įstatymą, vaiką galima laikyti savarankišku nuo 6 m. amžiaus, tačiau vien formalus amžiaus kriterijus tikrai neturėtų būti lemiamas, kai sprendžiamas palikimas be priežiūros. Tiek tėvai, tiek kiti įstatyminiai vaiko atstovai visais atvejais privalo vertinti individualią padėtį, o tai reiškia, kad turi įvertinti vaiko tiek individualias savybes, tiek psichologinį pasiruošimą būti vienam. Žinoma, tai yra tėvų pareiga išmokyti vaiką, kaip elgtis namuose, gatvėje ar lauke.

Trumpalaikis palikimas dėl būtinųjų priemonių užtikrinimo, tokių kaip maisto prekės, vaistai, ar tiesiog išėjimas pasitikti kurjerio nelaikoma nepriežiūra. Bet labai svarbu vaikus vienus palikti saugiai. Tai reiškia, kad turime pasirūpinti aplinka, kad vaikas tuo metu būtų užimtas ir nesaugių daiktų, tokių kaip verdantys puodai ar aštrūs peiliai šalia nebūtų.

Pastebėtina, kad iš mokyklos septynmetį vaiką gali pasiimti ir vyresni broliai ar sesės, tam nėra taikomi amžiaus apribojimai, tačiau kalbant apie šešiamečius, situacija keičiasi. Jeigu kalbėti apie šešiamečius arba vaikus iki 6 m., čia reikėtų žiūrėti į vidines kiekvienos įstaigos taisykles, kadangi visada būna patvirtintos vidinės taisyklės, kuriose ir yra numatyta tiek atvedimo, tiek pasiėmimo iš įstaigos tvarka. Tėvai turi vertinti, koks tas pasiėmimas bus, koks toje vietoje yra eismo intensyvumas, ar yra pavojaus šaltiniai ir t.t. Jeigu nuo tos ugdymo vietos yra 100 metrų iki namų, tai tame didelio pavojaus nebus, nebent reikia kirsti judrią gatvę, tačiau visai kas kita, jeigu kalbame, kad septynmetį patikima parvesti aštuonmečiui ir važiuoti per pusę miesto. Jei tėvai neparuoš vaiko tinkamai, nesupažindins su kelių eismo taisyklėmis ir įvyks nelaimingas eismo įvykis, labai tikėtina, kad tokiems tėvams galėtų būti taikoma atsakomybė. Būtent tėvų pareiga paruošti vaiką, kad jis tikrai mokėtų saugiai elgtis tiek gatvėje, tiek ir namuose.

 

LKD informacija

 

Vaizdo įrašas parengtas įgyvendinant projektą „Lietuvos kurčiųjų draugijos veiklos rėmimas 2023 metais“, kurį finansuoja Neįgaliųjų reikalų departamentas prie SADM.

Vertimą atliko Lietuvių gestų kalbos vertimo centras.

 

Kokia jūsų reakcija?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
1
wow
1