Žodinės sutartys: kada reikalaujama vykdyti ir kokios pasekmės gresia

Advokatė Marija Židonienė aiškina, kas yra žodinės sutartys ir kada jomis kliautis.

 

Civilinis kodeksas numato, kad sandoriai, kuriems įstatymai ar šalių susitarimas nenustato rašytinės formos, gali būti sudaromi žodžiu. Su rašytinės sutarties vykdymu susiję sandoriai gali būti sudaromi žodžiu, jeigu tai neprieštarauja įstatymams ar sutarčiai.

Sutartys, kurių suma viršija 1500 Eur, turi būti sudaromos raštu.

Pažymėtina, kad jei šalys sudaro žodinę sutartį, vėliau tampa sudėtingiau reikalauti sutarties tinkamo įvykdymo arba atsakomybės už netinkamą sutarties įvykdymą.

Pavyzdžiui, šalys dažnai susitaria dėl paprastojo remonto darbų atlikimo. Tačiau pasitaiko atvejų, kai sumokėjus avansą ar pinigus į priekį, asmuo, kuris turėjo atlikti apdailą dingsta arba atlikus darbus užsakovas pastebi, kad tie darbai atlikti nekokybiškai. Tokiu atveju tenka kreiptis į teismą ir įrodinėti sutarties sąlygas, t. y., pasitelkti susirašinėjimą, liudytojų parodymus, tačiau ne visada pavyksta tai įrodyti ir pasiekti teisybę.

Advokatė Marija Židonienė pataria:

„Dėl šios priežasties mano patarimas būtų sudaryti sutartį, kad ir paprastą, bet nurodyti šalių vardus ir pavardes, pinigų sumą kuri mokama, kokiu tikslu mokama ir pan., kadangi jei viena iš šalių nesąžininga, tokiu atveju galimybės atgauti pinigus ar įpareigoti vykdyti sutartį yra žymiai didesnės.“

 

Vaizdo įrašas parengtas įgyvendinant projektą „Lietuvos kurčiųjų draugijos veiklos rėmimas 2023 metais“, kurį finansuoja Neįgaliųjų reikalų departamentas prie SADM.

Vertimą atliko Lietuvių gestų kalbos vertimo centras.

 

Kokia jūsų reakcija?

like
1
dislike
1
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0