Kas yra nepriežiūra?

LKD pristato trumpų vaizdo įrašų ciklą apie smurtą prieš moteris artimoje aplinkoje. Aštuntoji tema – „Kas yra nepriežiūra?“.

 

Kalbėdami apie smurtą prieš moterį, mes dažniausiai įsivaizduojame šiurkščią prievartą, fizinės jėgos pavartojimą, sukeliantį fizinį skausmą ar ribojantį moters laisvę. Tačiau smurtas – tai ne tik fizinis žmogaus sužalojimas. Smurtas gali pasireikšti įvairiomis formomis.

5. NEPRIEŽIŪRA

Nepriežiūra – tai nuolatinis būtinų fizinių, emocinių ir socialinių poreikių netenkinimas ar aplaidus tenkinimas, sukeliantis žalą ar pavojų moters gyvybei, sveikatai, raidai. Nuo nepriežiūros dažniausiai kenčia vaikai, seneliai ir neįgalieji.

Nepriežiūra skirstoma į kelias grupes:

  • fizinė nepriežiūra – kai nėra tinkamo būsto, maisto ar drabužių;
  • medicininė nepriežiūra – kai nesirūpinama asmens sveikata, nesuteikiama pagalba susirgus;
  • pedagoginė nepriežiūra – kai vaikas nemokomas, neleidžiamas į mokyklą;
  • socialinė nepriežiūra – kai nesudaroma galimybė socializuotis, asmuo visada laikomas uždarytas namuose; neįgaliam asmeniui nepritaikoma aplinka, nesuteikiamos galimybės bendrauti;
  • psichologinė-emocinė nepriežiūra – abejingumas, ignoravimas, vaiko/moters emocinių poreikių neatliepimas.

Pastoviai manoma, kad nepriežiūra yra, kai tėvai ar globėjai, seneliai - bendrai suaugusieji - nesirūpina savo vaiku. Tačiau nepriežiūrą patiria ne tik mergaitės - nepriežiūrą dažnai patiria ir vyresnio amžiaus moterys ar neįgalios moterys. Nepriežiūrą moterys dažniausiai kenčia nuo savo suaugusių vaikų, kai šie visiškai nesirūpina jomis.

Nepriežiūrą gali patirti moteris nepriklausomai nuo amžiaus: ir mergaitė, ir panelė, ir suaugusi moteris. Kaip pavyzdys, suaugusi moteris gali patirti nepriežiūrą nėštumo periodu: patiriant nepriežiūrą, nėščiai moteriai nesuteikiama medicininė pagalba – pajutus skausmą ar negerumą pilve, moteriai neleidžiama nuvykti pas gydytoją arba išsikviesti greitąją pagalbą. Dėl nepriežiūros moterys dažnai patiria priešlaikinį  gimdymą ar net persileidimą.

 

Smurto rūšys:

1. FIZINIS SMURTAS

2. PSICHOLOGINIS SMURTAS

3. EKONOMINIS SMURTAS

4. SEKSUALINIS SMURTAS

 

 

Informacija parengta bendradarbiaujant su Moterų informacijos centru

 

 

Projektą finansuoja Neįgaliųjų reikalų departamentas prie SADM

 

 

Kokia jūsų reakcija?

like
0
dislike
0
love
0
funny
1
angry
1
sad
0
wow
1